Çüngüş ilçesinde vakalar sıfırlandı

Girişinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrolü yapılan ve evlere uyarı yazılarının asıldığı Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde koronavirüs vakalarının sıfırlandığı bildirildi. İlçeye dışarıdan gelenlere 10 gün karantina uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 13 bin 936 kişi hayatını kaybetti, hasta sayısı 506 bin 966'ya yükseldi. 

İLÇEYE GELENLERE 10 GÜNLÜK ZORUNLU KARANTİNA

Diyarbakır'ın 12 bin nüfuslu Çüngüş ilçesinde Covid-19 ile mücadele tedbirleri etkili oldu. İlçe girişinde HES kodu kontrolünü zorunlu hale getirilen ilçede vaka olan bina ve köylerin girişlerine "Kovid-19 vakası vardır" uyarıları asılıyor. Ayrıca salgının başlangıcındaki gibi ilçeye gelenlere 10 günlük zorunlu karantina uygulanıyor.

İLÇEDE 8 KİŞİLİK FİLYASYON EKİBİ GÖREV YAPIYOR

Beşin üzerinde vaka çıkan mahallelere giriş çıkışların sınırlandırıldığı ilçede, camilerden ve araçlardan anonslarla tedbir konusunda uyarılar yapılıyor ve mahallelerin vaka sayısı orada oturanlarla paylaşılıyor. 8 kişilik filyasyon ekibinin görev yaptığı ilçede, günlük ortalama 100 test yapılırken en yüksek vaka sayısı 89 vaka ile 16 Kasım'da kayıtlara geçmişti. Ancak 1 Aralık itibari ile yeni vaka sayısı sıfırlandı. Şehir dışındaki hemşeri dernekleri de kendi bölgelerinde yaşayan Çüngüşlülere ilçede alınan tedbirleri aktarınca ilçeye geliş gidişlerin de önüne geçildi. 


PAYLAŞ