Halkevleri Medipol Hastanesi’ni protesto etti

Halkevleri, 9 aylık hamile olan Dönüş Kılınç'ı Covid 19’a yakalandığı için kabul etmeyen Pendik Medipol Hastanesi önünde eylem düzenledi.

Medipol Hastaneleri'nin kurucusu olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenen üyeler soruşturma başlatıp başlatılmadığını sordu.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Hastane kapasiteleri dolu olduğu için hastaneler arası nakiller de yapılamamaktadır. 112 merkezleri sürekli boş yatak aramakta, ancak boş yer bulmakta zorluk çekmektedirler. Bu uzayan bekleme süreleri hastaların daha da kötüleşmesine, hatta tedavi alamadan ölmelerine de neden olabilmektedir. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla Batman il merkezinde yoğun bakımlarda yer bulunmadığı için 1,5 yaşındaki Sakine bebeğin ölümü sağlık bakanlığı ve iktidarın salgın yönetimindeki başarısızlığının en acı örneklerindendir."

Halkevciler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle şu soruları yönetti:

"Acil yardım talep eden ve 9 aylık hamile olan bu hastaya neden müdahale edilmedi?

Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili bir soruşturma başlattı mı?

Son yıllarda özel hastaneler ile ilgili bakanlığınıza iletilmiş şikâyet sayısı kaçtır?

Medipol Hastanesinin yaptığı 'Hasta, o tarihteki uygulamalar ve Sağlık Bakanlığı algoritmaları kapsamında bilgilendirilmiş ve yönlendirilmiştir’ ’açıklaması doğru mudur? Eğer doğru ise kamu kaynaklarını peşkeş çekilerek palazlanan özel sağlık hizmeti sektörü Sağlık Bakanlığı’nı da arkasına alarak halk sağlığını hiçe saymaktadır."

 


PAYLAŞ