Tramvay işçileri greve çıkıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ A.Ş.'de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası grev kararı aldı.  Demiryol İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, SAMULAŞ’ın grev kararı aldığını ve grev başladığı andan itibaren Samsun’da ulaşımın duracağını açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’le 1 Temmuz’dan itibaren yapılan toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden olumlu bir sonuç alınamadığını belirten Kütük, “Çalışanların iyi niyetine rağmen tüm diyalog yolları denenmiş fakat netice alınamamıştır. Bu sebeple 30 Kasım 2020 tarihinde kanuni hakkımız olan grev kararı alınmıştır” dedi.

Murat Kütük, “Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir nefes alacak kadar ücreti bize çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Başkan Demir kararı gözden geçirip, çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Bizim derdimiz grev değil. Hakkımızı masada almaktır. 5 ise 4 versin ama versin. Ulaşım araçları kâr zarar kuruluşu değil, sosyal kuruluşlardır. Başkan Demir’den, grev başlamadan tekrar görüşelim demesini bekliyoruz. Eğer ki grev uygulaması hayata geçerse SAMULAŞ’a ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır” diyor.

Kütük’ün açıklamalarına göre SAMULAŞ çalışanları pandemi sürecinde gece gündüz çalışmaya devam etti ve bu süre boyunca 4 ay eksik maaş aldılar, maaşlar ise nederdeyse asgari ücret düzeyinde.


PAYLAŞ