İTO: Sağlık emekçilerinin vebali iktidarın boynuna

Fotoğraf: MA

İstanbul Tabip Odası (İTO), koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin vebalinin iktidarın boynunda olduğunu söyledi.

'ÖLÜMLERİ DURDURMAK İÇİN TAM KAPANMA ŞART'

İstanbul Tabip Odası, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri doktorlar Ahmet Zare, Mehmet Karakum, R. Ferruh İlter, Mustafa Selek ve A. Oğuz Tezcanlı’yı anmak amacıyla Şişli’de bulunan İstanbul Çevre Hastanesi önünde açıklama yaptı. Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve sağlık emekçileri, burada yaşamını yitiren sağlık emekçileri için saygı duruşunda bulundu. Açıklamada "Artık yeter! Ölümleri durdurmak için tam kapanma şart" yazılı pankartı açılarak, yaşamını yitiren doktorların fotoğrafları taşındı. 

'NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİLDİKTEN SONRA SALGININ HIZI ARTTI'

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, salgının yönetilmesiyle ilgili yaşanan eksiklikleri sürekli dile getirdiklerini belirtti. Salgının yeni başladığı Nisan ve Mayıs aylarında çok hızlı bir şekilde İstanbul'dan tüm Türkiye’ye yayıldığını söyleyen Küçükosmanoğlu, normalleşme sürecine geçildikten sonra salgın hızının arttığını ifade etti.

'SALGIN ALMIŞ BAŞINI YÜRÜYOR'

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, salgın nedeniyle birçok sağlık çalışanı ve doktorun hayatını kaybettiğini dile getirerek, "Salgın almış başını yürüyor. Sağlık çalışanları toplumun sağlığı için çok önemlidir. Bizler ayakta kalamazsak, bu salgının idare edilmesi mümkün olmayacaktır. Kovid-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istiyoruz" dedi.

'SALGINA KARŞI İKTİDAR ÖNLEM ALMAMAKTA ISRAR EDİYOR'

Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Osman Öztürk, salgına karşı iktidarın önlem almamakta ısrar ettiğini söyledi. Onbinlerce insanın yaşamına mal olan salgın sürecinde iktidarın başarı hikayesi ortaya çıkarmaya çalıştığını söyleyen Öztürk, “Ölen meslektaşlarımızın, sağlıkçılarımızın ve yurttaşlarımızın sorumlulukları ve vebali bu iktidarın üzerindedir" dedi.

MA


PAYLAŞ