Tayvan'da 253 gün sonra ilk kez Covid-19 vakası tespit edildi

AA (Arşiv)

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile Tayvan'da 7 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 770 kişiye koronavirüs teşhisi kondu. Koronavirüs salgınıyla etkili mücadelesi nedeniyle dünyadan övgü alan Tayvan'da, 253 gün sonra ilk kez yerel bulaşa rastlandı. Tayvanlı yetkililer, 12 Nisan'dan bu yana görülen ilk vakadan sorumlu tuttukları bir pilota 300 bin Tayvan doları (yaklaşık 81 bin TL) para cezası kesilebileceğini açıkladı.

BİR PİLOTA CEZA KESİLECEK

Tayvan'da 253 gün sonra pozitif çıkan ilk kişinin, 30'lu yaşlarındaki bir kadın olduğu belirtildi. Filyasyon ekiplerinin araştırması sonucunda, kadının virüsü, Tayvan merkezli bir havayolu firmasında çalışan Yeni Zelandalı bir pilottan kaptığı tespit edildi. Pilotun, ABD uçuşlarından sonra pazar günü Tayvan'a dönüşte test yaptırdığı ve pozitif çıktığı ancak hem karantina kurallarını deldiği, hem de bu süreçte temas kurduğu kişilere dair eksik bilgi verdiği belirtildi. Aralarında büyük bir mağazanın da bulunduğu bazı yerlere gittiği tespit edilen pilotun 300 bin Tayvan dolarına (yaklaşık 81 bin TL) kadar para cezasıyla karşı karşıya olduğu açıklandı.

12 NİSAN'DAN BU YANA YEREL BULAŞA RASTLANMAMIŞTI

Sınırlarını erkenden kapayıp sıkı karantina kuralları uygulayarak pandemiyi kontrol altına alan Tayvan'da 12 Nisan'dan bu yana yerel bulaşa rastlanmamıştı. Yurtdışından dönen kişilere iki hafta karantina ve negatif test kuralı sonucu yerel halk arasında yayılım önlemişti. Bu sayede, Tayvan'da yaşayan 24 milyon kişi, dünyanın geri kalanında normal yaşamı sekteye uğratan katı kapanmalardan etkilenmemişti.


PAYLAŞ