HDP'li Paylan: Paranın SMA hastalarına harcanmasını istiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan partisinin İstanbul İl Örgütü’nde açıklamalarda bulundu. Varlık fonuna devredilen Milli Piyango ikramiyelerine ilişkin konuşan Paylan, "75 milyon lira SMA hastalarına harcansın" dedi.

'VARLIK FONU PARAYI NE YAPACAK?'

Paylan, şunları kaydetti:

"Milli Piyango geçmişte pek çok yurttaşımızın yılbaşı eğlencesiydi, pek çok yurttaş bilet alırdı. Ben de çocukluğumda bu heyecanı yaşadım. Yılbaşı gecesi televizyon başına geçerdik. Bu heyecanı yaşardık. Ama milli piyango  tüpçüye satıldı, yandaşa satıldı ve artık Milli Piyango’ya güvenilmiyor ve vatandaşlar da artık bu yüzden bilet almıyor. Bu yılki çekilişte de geçen yıl olduğu gibi büyük ikramiye çeyrek bilete çıktı ve 3 biletin satılmadığı açıklandı. Bunu tabii ki ayrı bir spekülasyon konusu yapabiliriz. Bir bilet satılmış 3'ü satılmamış. Bir yere kadar bunun doğru olduğunu farz edelim. Demek ki Milli Piyango’ya bu anlamda bir güven yok. Bu 75 milyonun Varlık Fonuna aktarıldığını öğrendik. Varlık Fonu bu parayı ne yapacak? Varlık Fonu ihalelerine baktığımızda yandaşlara para aktaran bir mekanizmaya dönüşmüş durumda. Saray yönetiminin Varlık Fonu var ve Saray'ın hayali Kanal İstanbul'u yapmak. O anlamda 75 milyonun Kanal İstanbul üzerinden yandaşlara aktarılacak bir paraya dönüşme olasılığı çok yüksek. Biz dün oluşan kampanya çerçevesinde SMA hastası çocuklarımız için bu kaynağın harcanmasını öneriyoruz. SMA hastası çocuklarımızın feryatlarını hepimiz duyuyoruz. Bu 75 milyon liranın mutlaka Milli Piyango İdaresinden alınıp SMA hastaları için harcanmasını öneriyoruz."

'KİM GEÇEBİLECEK BU YOLLARDAN?'

2021 yılına zamlarla girildiğini söyleyen Paylan İstanbul'dan İzmir'e gidecek bir vatandaşın otoyol ve köprü ücretlerine tek yön için 500 lirayı geçen ücret ödenmesi gerekeceğini söyleyen Paylan "Kim geçebilecek bu körülerden yollardan iktidara soruyoruz" diye konuştu.

Paylan şöyle devam etti:

Yandaş müteahhitlerin işlettiği köprü ve otoyollardan dar gelirli vatandaşların geçmesinin tamamıyla hayal olmuştur.

'TÜİK KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR'

HDP olarak zamların geri alınmasını talep ettiklerini belirten Paylan, TÜİK'in enflasyonun 2020 yılında yüzde 14 oranında arttığını açıklamasını hatırlatarak "sokaktaki yurttaşlarımıza soralım, enflasyonun yüzde 14 oranında yükseldiğini soralım, gerçekten inan var mı? Yok. Alışverişi yurttaşlar yapıyor. Saray'da oturanlar gibi evden bir haber değiller. Son bir yılda yüzde yüz zam geldi. Her şey bu kadar artmışken TÜİK bizi inandırmaya çalışıyor. Enflasyonu bu şekilde göstererek, işçi emekçiye de az maaş vermek istiyorlar. Gelin hep birlikte bu oyunu bozalım. Burada büyük bir soygun var. İşçi ve emekçilerden çalıp saray, yandaş ve savaşa harcıyorlar. Bu hırsızlık ve yolsuzluğa hep birlikte itiraz etmeli, dur demeliyiz" diye konuştu.

'ASGARİ ÜCRET İÇİN TEKLİF SUNACAĞIZ'

Asgari ücretin 4 bin lira olması için yasa teklifi sunacacaklarını belirten Paylan, "Biz 2825 TL asgari ücreti sefalet ücreti olarak görüyoruz. HDP olarak vergiden muaf net 4 bin lira olmasını önerdik. Asgari ücret şu anda açlık sınırının hemen üzerindedir. Açlık sınırı ise Türk İş’in açıkladığı rakamlara göre 2600’e yaklaşmış durumda. 2-3 ay içinde asgari ücret bu zamlarla göreceksiniz açlık sınırının altına düşecektir. İşçilerimiz bir sefalet ücretine mahkum edilmiştir. Bu açıdan asgari ücretin vergiden muaf net 4 bin lira olması için bir hafta içinde Meclis gündemine yasa teklifi getireceğiz. Asgari ücretin en azından bir geçim ücreti olması için bir yasa teklifi sunacağız ve asgari ücretin net 4000 TL olmasını önereceğiz." dedi.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ