Roman Dernekleri Federasyonu Erman Toroğlu'nu kınadı

Gaziantep FK'nın teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken "Böyle Çingenelik olur mu?" ifadelerini kullanan A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'na Romanlardan tepki geldi.

Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca, yaptığı açıklamada, "Erman Toroğlu denilen şahıs çıkıp Türkiye'deki tüm Roman toplumuyla alakalı aşağılayıcı ifadeler kullandı. Bunu kınıyoruz" dedi.

'HATADAN DÖNEYİM DERKEN DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPTI'

Çok kısa zaman önce Şampiyonlar Ligi maçında Pierre Webo'ya yapılan ırkçılığı bütün Türkiye'nin kınadığını hatırlatan Karaca, "Bizler de bu çirkin saldırıyı kınamıştık. Biz ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Bu da bizi derinden yaralamıştır. Yıllardır yaptığımız çalışmaların şu an hiçe sayıldığını görmek bizi gerçekten çok üzdü. Aslında Erman Toroğlu bu söylemi aslında çok doğal ve içinden gelen haliyle dile getirdi. Daha sonra yaptığı hatadan geri döneyim derken daha büyük hata yaptı, 'Çingene demeyelim dilenci diyelim' dedi. Bizleri daha da aşağılayan bir duruma düşürdü" ifadelerini kullandı.

ERMAN TOROĞLU NE DEMİŞTİ?

Toroğlu, "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle Çingenelik olur mu ya, Çingenelik..." derken, "Affedersin, Çingenelik bu" dedi. "Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" diyen Toroğlu, "Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim" dedi.

Toroğlu daha sonra da, "Romanlardan özür dilerim de, çok severim onları ayrıca da... Ben benzetmeyi başka yerden yaptım" diye konuştu.

Cumhuriyet, Tükenmez Haber


PAYLAŞ