Evine yapılan baskınla gözaltına alınan Osman Şiban serbest bırakıldı

Mersin'de evine yapılan baskınla gözaltına alınan Osman Şiban, sağlık durumu seyahate uygun olmadığı için ifadesi alınmadan serbest bırakıldı.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınarak yaşamını yitiren Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban, sabah saatlerinde Mersin Akdeniz ilçesinin Güneş Mahallesi’nde bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Şiban, sağlık kontrolü için ambulansla Toros Devlet Hastanesine götürüldü. Hastanede uzman doktor tarafından muayene edilen Şiban’ın, sağlık durumunun seyahate uygun olmadığı belirtildi. Rapor üzerine serbest bırakılan Şiban, serbest bırakıldı.

Evlerinde detaylı arama yapıldıktan sonra ağabeyinin getirilen ambulansla hastaneye götürüldüğünü aktaran Şiban, “Hastanede bir uzman doktor ağabeyimin eski ve yeni raporlarına baktı. Sağlık durumunun seyahate uygun olmadığı ve böyle bir rapor için heyet gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Van TEM Şube Müdürlüğüne haber verildi. Ardından savcılık daha sonra heyet kontrolünün yapılması için serbest bırakılmasını söyledi” diye konuştu.

Ağabeyinin hafızasını kaybettiğini belirten Şiban, “Ağabeyim şu an travma yaşıyor. Bu tarz baskınlar olunca yeni bir travma yaşıyor. Şu an korkuyor. Psikolojisi bozuk. Hep korkuyla yaşıyor” dedi.

MA


PAYLAŞ