Mülteci kadının taciz suç duyurusuna takipsizlik kararı

Fotoğraf: Evrensel

Suriye’de savaştan kaçarak Diyarbakır'a yerleşen E.B. (35) adlı kadına cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla Remzi N. hakkında başlatılan soruşturmada "kovuşturmaya yer yok" kararı verildi.

MA’da yer alan habere göre, 2 yıl boyunca taciz ve tehdit edildiğini belirten E.B., karar sonrası yaptığı başvuruda Remzi N. aleyhine tedbir (önleyici) kararı aldırdı.

Suriye'de yaşanan çatışmalar nedeniyle 6 yıl önce ailesiyle birlikte göç ederek, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesi'ne yerleşen E.B., 2 yıldır birçok kez eşinin patronu olan Remzi N.'nin cinsel tacizine maruz kaldı. E.B., en son 2 ay önce yaşanan saldırıyı eşine anlatarak, Remzi N. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başvuru sonrası hakkında soruşturma başlatılan Remzi N., emniyette verdiği ifadede ağabeyi M.N.'nin Diyarbakır Güvenlik Şube Müdürü olduğunu belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Savcılık, soruşturma hakkında "kovuşturmaya yer yok" kararı verdi. Soruşturma kapsamında E.B.’nin yaşadığı tacize şahit olarak gösterdiği kişinin ifadesi alınmadı. E.B., bunun üzerine avukatları aracılığıyla takipsizlik kararına itiraz etti. Sulh Ceza Hakimliği, yapılan başvuruyu reddetti.

“Savaşa şahit olanlar bir kez, ben burada yaşadıklarımdan sonra iki kez kayboldum” diye sözlerine başlayan E.B., iki yıl boyunca taciz ve tehdit eden erkeğin cezalandırılmamasının kendisini umutsuzluğa ittiğini belirtti. Eşinin 6 yıldır Remzi N.'nin yanında çalıştığını aktaran E.B., "Son iki yıl boyunca beni taciz etti. İlk başlarda eşimin patronu olarak bize yardım ediyordu. Eşimin çalışmasını çok beğendiğini, o nedenle yardım etmek istediğini söylüyordu. Sonra başka bahanelerle numaramı aldı ve artık telefonda bana uygunsuz görüntüler göndermeye başladı” dedi.

 


PAYLAŞ