WhatsApp geri adım atmadı

8 Şubat'ta hayata geçecek olan Whatsapp sözleşmesini kabul etmeyenler uygulamayı kullanamayacak. Bu duyurunun ardından milyonlarca kullanıcının WhatsApp kullanmaktan vazgeçip başka mesajlaşma uygulamalarına yöneldiği görüldü.

Bu yönelişin ardından sosyal medyada sözde CNN kaynaklı olarak paylaşılan ve WhatsApp'ın tartışma yaratan kararından geri döndüğünü söyleyen iddialar dolaşmaya başladı.

Ancak Facebook Türkiye tarafından yapılan açıklama, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ve sözleşmeyi kabul etmek için son tarihin 8 Şubat olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Son güncellemenin WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmediği ve insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemediği" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

WhatsApp'ın açıklamasında, 8 Şubat itibarıyla, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların uygulamayı kullanamayacakları da açık bir şekilde belirtildi: "WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat'a kadar kabul etmeleri gerekiyor"

Evrensel


PAYLAŞ