‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geri dönüş yok’

MHP lideri Devlet Bahçeli, “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Dayatması: Yalanlar- Gerçekler-Türkiye’nin Önüne Kurulan Çetin Tuzaklar” başlıklı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geri dönüşün mümkün olmadığını savunan Bahçeli, “Zillet ittifakının ağız birliği yaptığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisi, içeriği itibariyle esasen klasik Parlamenter Sistem içinde yer alan köksüz ve işe yaramayacak önerilerdir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni “toplumsal dokuya, milli bünyeye, Türk kültür ve tarihsel müktesebatına uygun” olarak tanımlayan Bahçeli, bu sistemin büyük bir boşluğu doldurduğunu öne sürdü.

Bahçeli, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek tarafından kamuoyuna konu hakkında bazı açıklamalar yapıldığını, bunları 4 madde halinde özetlemenin mümkün olduğunu ifade etti. Bahçeli’nin aktardığına göre bu maddeler şöyle:

Cumhurbaşkanı’nın TBMM tarafından seçilmesi, partisiz, tarafsız olması, sadece sembolik ve törensel yetkilere sahip kılınması,

Hükümetin parlamento içinden kurulması, bakanların seçilmiş olması,

Hükümet kurulmasının kolaylaştırılması ve düşürülmesinin zorlaştırılması konusunda "yapıcı/kurucu güvensizlik modeli”nin getirilmesi,

Siyasi partiler ve seçim sistemi, TBMM İçtüzüğü, medya, sivil toplum, yerel yönetimler, yargı, ekonomi ve bürokrasi konularıdır.

Geçmişte Cumhurbaşkanı’nın kağıt üzerinde kalan tarafsızlığı uygulamada yarattığı sorunlar nedeniyle birçok tartışmanın da dinamiği olmuştur. Anayasamızda Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı yaptığı görevle ilgili olarak zaten vardır ve esas olan da bu olmalıdır. Cumhurbaşkanı dahil herkesin temel haklarından olan siyasi partiye üye olabilme özgürlüğü engellenmemelidir.

‘OLUMLU ETKİLERİ GÖRÜLMEYE BAŞLAMIŞTIR’

Açıklamasının devamında bazı ülkelerde hükümetlerin kurulamamasıyla ilgili örneklere yer veren MHP lideri, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uygulandıkça olumlu etkisi de görülmeye başlamıştır” iddiasında bulundu.

“Birçok uyum düzenlemesi yapılmakla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin olgunlaşma döneminde sistemin tamamlayıcı unsurları olacak yahut varsa sistemin aksayan yönlerini giderecek düzenlemeler yapılarak Türkiye yoluna devam edecektir” diyen Bahçeli, bazı kanunların hızla değiştirilmesi gerektiğini vurguladı:

Bu kapsamda olmak üzere; Siyasi Partiler ve Seçim Kanunları, TBMM İçtüzüğü, Milletvekili Dokunulmazlıkları ve Siyasi Etik düzenlemeleri ile Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ilişkin yasa çalışmalarının tamamlanması gerekmekte, Yasama, Yürütme ve Yargıya ilişkin bazı düzenlemelerin gerçekleştirilmesi zarureti bulunmaktadır.

 


PAYLAŞ