Garo Paylan: Eğer bir parti kapatılacaksa MHP kapatılmalıdır

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, "Eğer bir parti kapatılacaksa şiddet çağrılarının odağı olan MHP kapatılmalıdır" diye konuştu.

'KALDIYSA SAVCILARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM'

HDP İstanbul İl Örgütünde basın toplantısı düzenleyen Paylan, "Devlet Bahçeli, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili pek çok açıklama yapıyor ve anayasal suç işliyor. Siyasi talimatlarla açılan davalar sonucu pek çok arkadaşımız siyasi rehin durumdadır. Zaten siyasi saiklerle açılmış bir dava ile karşı karşıyayız. Onlarca yüzlerce dava ile karşı karşıyayız. Onlarca arkadaşımız rehin durumda. Buna rağmen Devlet Bahçeli HDP’nin kapatılması ile ilgili açıklamalarıyla açıkça anayasal bir suç işlemektedir. Anayasa hiçbir makam yargıya talimat vermez diyor. Bahçeli yargıya talimat vererek anayasal suç işlemektedir. Ben buradan eğer Türkiye’de kaldıysa savcılara suç duyurusunda bulunuyorum. Kendisi ile ilgili resen soruşturma başlatılması, anayasal suç işlemesinin önüne geçilmesi gerekir. " dedi.

'MHP KAPATILMALIDIR'

HDP'nin Türkiye’nin 3’üncü büyük siyasi partisi olduğunu söyleyen Paylan, "Türkiye halklarının umududur. Biz yalnızca Türkiye halklarının barışını, huzurunu ve refahını düşünüyoruz. Bunun için politikaları öne koyuyoruz. Ama MHP ve Devlet Bahçeli Türkiye’yi karıştırmaya, kaosa sürüklemeye çalışıyor. Türkiye’yi geriyor, kamplaştırıyor. HDP ile ilgili her gün nefret söylemleri kullanıyor. Hatta HDP ve HDP’lilere kaşı itlaf çağrıları yapıyor. Bu açıkça şiddet çağrısıdır ve şiddet çağrısı yapan bir siyasi parti büyük bir sorundur demokrasi için. Eğer bir parti kapatılacaksa şiddet çağrılarının odağı olan MHP kapatılmalıdır. Türkiye’nin kurumlarının devreye girmesi gerekiyor. " ifadelerinde bulundu.

FAİZ RAPORU

Partisinin 'faiz raporu'nu açıklayan Paylan, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yıllardır faize karşı olduğunu söylemesine rağmen icraatlarının tam tersi yönde olduğunu belirterek, son üç ayda faizin iki katına çıktığına işaret etti"dedi.

Devamında şunları kaydetti:

"Bir yılda bütçeden 180 milyar lira faiz lobisine aktarılacak ve her saatte 20 milyon TL faiz lobisine aktarılacak. Yalnızca faiz yükü değil. Vatandaşlarımız, çiftçiler, KOBİ’ler, esnaf bankalara trilyonlarca lira borçlu. Bankalarda yalnızca 5 ay önce yüzde 8-9 olan kredi faizleri yüzde 25’e çıktı. Şu anda bankalar tefeci faizleri ile kredi vermektedir. Bu kredi faizleri karşısında borçlu olan esnaf, çiftçi ve KOBİ’ler inim inim inlemektedir. Erdoğan’ın kurduğu ekonomik düzen insanlarımızın sofrasından parayı alıp faiz lobisine aktarmaktadır. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz lobilerine teslim olmuştur. Şu anda Erdoğan ve arkadaşları faiz lobisine çalışmaktadır, vatandaşımızın ekmeğini aşını faiz lobisine aktarmaktadır. "

Tükenmez Haber


PAYLAŞ