Yıldız'dan 'HDP'yi kapatmak çözüm değil' diyen AKP’lilere yanıt

Fotoğraf: AA

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu üyesi Feti Yıldız, HDP’ye bu yıl kapatma davasının açılabileceğini söyledi. Yıldız, "Kimi AK Partililer 'Kapatmak çözüm değil' diyor" değerlendirmesine, "Diyebilirler. MHP işlenen suçlar karşısında eli kolu bağlı durmaz. Türk devleti aleyhine işlenen suçlarda seyirci kalmayız." yorumunu yaptı.

'TARİH VERMEM UYGUN OLMAZ'

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlatan Yıldız, en az iki yıl 'delil topladıklarını' belirterek dilekçeyi verecekleri tarihe ilişkin olarak şunları söyledi:

“Bir tarih vermem uygun olmaz. Tavsamayı gördüğümüz zaman hazırız. Parti kapatma davalarında yöneticilerin kesin hükümle mahkum olması şartı aramaz. Necmettin Erbakan ve arkadaşları için de kesin hüküm yoktu. Hazine yardımı için en azından dava sonuna kadar tedbir konulması talebimiz olur.”

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP'nin "HDP kapatılsın" çağrısı için "HDP'nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye'yi konuşuyor olabilirdik. HDP'ye 'terörle aranıza duvar örün' diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi" değerlendirmesinde bulunmuştu.


PAYLAŞ