'Koronavirüs geçirmek en az beş ay yüzde 83 koruma sağlıyor'

İngiltere'de 20 bin sağlık çalışanı üzerinde bir araştırma yapıldı. Araştırma, koronavirüs geçirmiş kişilerin en az beş ay yüzde 83 oranında bağışıklık kazandığını ortaya çıkardı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 1 milyon 986 bin 903 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde 92 milyon 778 bin 983 kişide koronavirüs tespit edildi.

ARAŞTIRMACILAR, BAĞIŞIKLIĞIN EN AZ BEŞ AY SÜRDÜĞÜNÜ TESPİT ETTİ

Araştırma, İngiltere'nin kamu sağlığı kurumu PHE tarafından 20 bin sağlık çalışanı üzerinde beş ay boyu yapıldı. Ülke çapındaki hastanelerden sağlık çalışanları, korona virüsüne yakalanmış ve yakalanmamışlar olmak üzere iki gruba bölündü. Katılımcılar haziran ile kasım ayları arasında her akşam PCR testler, her ay da antikor testleri yaptırdı. İki gruptaki enfeksiyon oranlarının incelendiği beş ay boyunca, daha önceden Covid geçirmiş 6 bin 614 katılımcının 44'ünün potansiyel olarak yeniden virüse yakalandığı, bunlardan 13'ünün ikinci enfeksiyonu da semptomlu geçirdiği görüldü. Daha önceden Covid geçirmemiş 14 bin 173 kişiden 318'i de araştırma sırasında virüse yakalandı. Araştırmacılar, bu verilerin ayrıntıları üzerinden şu sonuca vardı: Daha önceden Covid geçirmiş olmak, yeniden semptomatik bir şekilde hastalanmayı yüzde 94, yeniden asemptomatik şekilde hastalanmayı ise yüzde 75 oranında önlüyor. Buna göre, korona virüsünü atlatmış olmak, hastalığa ikinci kez yakalanmaya karşı yüzde 83 oranında koruma sağlıyor. Araştırmacılar, bu bağışıklığın en az beş ay sürdüğünü de tespit etti. 

'BU BAĞIŞIKLIK PFİZER AŞISINA YAKIN, ASTRAZENECA AŞISINDAN DA ÇOK DAHA İYİ BİR ETKİ SAĞLIYOR'

PHE'nin üst düzey danışmanlarından Prof. Susan Hopkins, "Bu bağışıklık Pfizer aşısına yakın, AstraZeneca aşısından da çok daha iyi bir etki sağlıyor" dedi. Pfizer aşısının iki doz halinde uygulanması halinde yüzde 95, Oxford/AstraZeneca aşısının ise iki dozda yüzde 62 oranında koruma sağladığı açıklanmıştı. Ancak Hopkins, bu durumun tam bağışıklık anlamına gelmediğinin, yeniden enfeksiyonun ve başkalarına bulaştırma riskinin hâlâ bulunduğu konusunda da uyarı yaptı. İngiliz profesör, yeniden enfekte olan kişilerin bazılarının semptom göstermeseler bile yüksek seviyede virüs taşıdığını ve hastalığı başkalarına bulaştırabileceğini vurguladı. 

SÖZ KONUSU BAĞIŞIKLIK YAŞLI NÜFUS İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Söz konusu bağışıklığın yaşlı nüfus için geçerli olup olmadığı da henüz bilinmiyor. Araştırmacılar, incelenen sağlık çalışanlarının 35-54 yaş arasında olduğunun, yaşlı nüfusun genellikle daha zayıf ve daha kısa süreli bağışıklık tepkisi verdiğinin altını çizdi. Araştırmada, bu bağışıklık oranının, virüsün İngiltere'de, Güney Afrika'da ve Brezilya'da ortaya çıkan varyantlar için geçerli olup olmadığının henüz bilinmediği de vurgulandı. PHE'nin bu soruyu araştırmanın devamında yanıtlamaya çalışacağı belirtildi.


PAYLAŞ