Covid aşısında öncelik sıralaması nasıl belirlendi?

Türkiye’de koronavirüs aşılama çalışmaları dün itibariyle başladı. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü kimseler öncelikli olarak aşılanacak olanlar.

e-Nabız; sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine, vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulama.

Uygulama son olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun 13 Ocak'ta Çin şirketi Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac'a acil kullanım onayı vermesi ve 14 Ocak'ta Türkiye genelinde aşılama kampanyası başlatılmasıyla yeniden sıkça aranır oldu.

  • Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına koronavirüs aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.
  • Buna göre vatandaşlar e-Nabız sistemi üzerinden aşı durumlarını öğrenebilecek.
  • e-Devlet kapısı üzerinden e-Devlet şifresi, e-İmza veya Mobil İmza kullanılarak T.C. Kimlik Numarası ile sisteme giriş yapılabiliyor
  • e-Devlet şifresi yoksa Sağlık Bakanlığı'na kayıtlı Aile Hekimine cep telefonu numarasının kaydı yapılarak telefona gelecek kısa mesaj ile iletilen tek kullanımlık erişim koduyla sisteme girilebiliyor.

ÖNCELİK SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLDİ

Sağlık Bakanlığı, başta aile sağlık merkezleri olmak üzere tüm hastanelerde aşı hizmeti verileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı kampanyasında önceliğin sağlık çalışanlarına verildiğini, "risk sıralamasının" esas alınacağını ve buna göre hazırlanan aşı takvimiyle toplum bağışıklığının en üst seviyeye çıkarılacağını söyledi.

Belirlenen stratejiye göre öncelik sıralaması şöyle:

Sağlık çalışanları ve huzur evlerinde kalan kişiler

Asker, polis, jandarma, adli personel, cezaevinde kalanlar ve çalışanlar

65 yaş üzeri vatandaşlar

Sonrasında ise yaş ve kronik rahatsızlıklar belirleyici olacak

13 Ocak'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri canlı yayında aşı oldu.

Bakan Koca, "Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" dedi.

14 Ocak'ta da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a aşı yapıldı.

BBC Türkçe

 


PAYLAŞ