‘Siyasetçilerin aşı sıralamasında öne geçmesi kabul edilemez'

Türkiye’de başlayan aşılama çalışmasını ve öncelikli grup listesini değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, aşı sayısındaki yetersizliğe, aşılama sürecindeki plansızlığa dikkat çekti.

Öncelik sıralamasında yer almadığı halde AKP MKYK üyelerine aşı yapıldığı yönündeki iddialara da değinen Fincancı, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre, Fincancı, aşılama için gerekli planlamalardaki eksikliklere dikkat çekti. Türkiye’nin aşı için 18 Aralık’tan önce acil kullanım onay mevzuatı hazırlaması gerektiğini söyleyen Fincancı, acil kullanım onayı için bağımsız bir bilimsel kurul da oluşturulmadığını ifade ederek şeffaf bir süreç işletilmediğini söyledi.

Ayrıca neden tek bir aşıya bağlı kalındığını soran Fincancı, Türkiye’nin faz 3 çalışmalarını kısmi açıklayan bir aşıyı tercih etmesini eleştirdi ancak “TTB olarak buna rağmen faz 2 ve açıklanan faz 3 çalışmalarının olumlu olması nedeniyle bu aşıyı güvenli buluyoruz” dedi.

Aşının özellikle ağır hastalıkları önlemede etkili olduğunu söyleyen Fincancı, “Bu salgında on binlerce insan, yüzlerce sağlıkçı hayatını kaybetti. Önceliğin sağlıkçılara verilmesi kıymetli. Siyasetçilerin de arasında bulunduğu kanaat önderlerinin örnek olmak adına aşı olması da kıymetli. Fakat onun dışındaki siyasetçilerin aşı sıralamasının önüne geçmesi kabul edilebilir değil. Çünkü aşı miktarı sınırlı, öncelik sırasında yer alanların aşılanması gerekiyor” dedi.

Kendisinin 62 yaşında ve emekli olduğunu hatırlatan Fincancı, “Ben sıramı bekleyeceğim, TTB Başkanı olarak öncelik beklemek haksızlık olur. Öncelikle sağlık emekçilerinin, 65 yaş üzerinde kronik rahatsızlığı bulunanların, cezaevi ve bakımevi gibi toplu alanlarda yaşayanların aşı olması gerekiyor.” dedi. Türkiye’ye getirilen 3 milyon doz aşının da yeterli olmadığını tekrarlayan Fincancı, en az 120 milyon doz aşıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


PAYLAŞ