'Hakkâri'deki hava kirliliğinin sebebi ne?'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, kentteki hava kirliliğini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

'HAKKARİ'NİN KİRLİLİK SEVİYESİ SINIR DEĞERLERİNİN ÜZERİNE ÇIKTI'

Hakkâri ve ilçelerinde ısıtmada kullanılan kömür ve fuel-oil emisyonlarının filtresiz olarak atmosfere bırakıldığını belirten Dede, kullanılan yakıtların kalitesizliğinin yetkili kurumların denetim eksikliğinden dolayı kentte hava kirliliğinin boğucu boyutlara ulaştığını söyledi. Hiçbir sanayi tesisinin ve fabrikanın olmadığı Hakkâri’nin kirlilik seviyesinin sınır değerlerinin üzerinde çıktığını belirten Dede, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Ulusal Hava İzle Ağında yer alan 10.01.2021 tarihli raporda verilerin kirletici ve sınır değerlerin çok üstünde olduğu değerlendirmesinden sonra sitede ‘Sağlık açısından acil durum oluşturabilir. Nüfusun tamamının etkilenme olasılığı yüksektir’ şeklinde uyarı paylaşılmıştır” dedi.

'HAKKARİ VE İLÇELERİNDE YAŞAMI VE DOĞAYI TEHDİT ETMEKTEDİR'

Önergenin verildiği tarih itibariyle paylaşılan son verilere dikkat çeken Dede, “Ulusal sınır olarak belirlenen 60 µg/m³ Asılı partiküler Madde (PM10)değeri, Hakkâri’de  82 µg/m³ olarak görülmektedir. 24 saat ortalamasının 125 mg/m3 olarak belirlendiği SO2 oranı ise Hakkâri’de 1.082 µg/m³ olarak görülmektedir” dedi. Hava kirliliğinin insan sağlığına etkisinin öksürük, bronşit, kalp hastalığı ve akciğer kanserine kadar değişmekle birlikte kronik rahatsızlığı olan duyarlı gruplarda da çok fazla etkisinin olduğunu dile getiren Dede, Bu etkileri ve boyutları dikkate alındığında hava kirliliği, kontrol edilmesi ve önlenmesi gereken önemli bir sorun olarak, Hakkâri ve ilçelerinde yaşamı ve doğayı tehdit etmektedir” dedi.

Dede, Kurum’a şu soruları yöneltti:

  • Hakkâri ve ilçelerinde insan sağlığını, hayvan ve bitki topluluklarını doğrudan etkileyen hava kirliliğinin sebebi nedir?
  • Hakkâri’de herhangi bir sanayi tesisi veya fabrika bulunmamasına rağmen hava kirliliği neden kaynaklanmaktadır?
  • Hakkâri’de atmosfere bırakılan emisyonu kontrol altına almak, insan ve çevresini hava kaynaklı kirlenmelerden doğacak tehlikelerden korumak, olumsuz etkileri gidermek ve bu etkilerin ortaya çıkışını engellemek için bir çalışmanız var mı?
  • Bakanlığınıza bağlı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı Hakkâri iline ilişkin 10/01/2021 tarihli hava durumu raporunda; açık hava sporları için, bisiklet sürmek için, açık havada yürüyüş yapmak için ve dışarıda piknik yapmak için kötü bir hava uyarısı yapmakta ve daha da önemlisi hava durumunun sağlık açısından acil durum oluşturabileceği, bu olumsuzluktan nüfusun tamamının etkilenme olasılığının yüksek olduğu ikazını yapmaktadır. Bu acil durum karşısında ne yapmayı düşünüyorsunuz? 
  • İnsan sağlığının risk altında olduğu Hakkâri’de Sağlık bakanlığıyla beraber yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?
  • Hakkâri ve ilçelerinde hava kalitesinin korunması ve kirliliğin önlenmesi için girişiminiz olacak mı, bu noktada sağlıklı ve temiz bir atmosfersağlayacak politikalarınız nelerdir?
  • Hava kirliliğinin özellikle kış mevsiminde artmasının sebebi ısınmak için kullanılan kömür müdür? Eğer bundan kaynaklı bir kirlilik söz konusu ise bakanlığınızın sorumluluğu bulunmakta mıdır?  Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği bakanlığınıza bu noktada hangi yetkileri vermektedir? Bu yönetmeliğe uygun politikaların uygulandığını düşünüyor musunuz? İl ve ilçe merkezlerine gelen kömürlerin kontrolü konusunda belediyelerle ortak yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?
  • Kış mevsiminde kullanılacak yakıtlara ait kriterler nelerdir? Bu kriterlere aykırı davranışın müeyyidesi nedir? Özellikle kamu kurumlara alınan kömürlerin ihale rantından kaynaklı olarak düşük kaloride olduğu ve hava kirliliği yarattığı iddiasına ilişkin bakanlığınızın başlattığı bir inceleme var mıdır? Bu konuda nasıl bir denetim yapmaktasınız?

PAYLAŞ