Gökhan Özoğuz'dan, Boğaziçi öğrencilerine destek

Athena'nın solisti Gökhan Özoğuz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Melih Bulu'yu atamasını protesto eden Boğaziçili öğrencilerine destek verdi. Katıldığı online konserde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine selam gönderen Özoğuz, onlar için "Ellerinde Pankartlar" şarkısını söyledi.

'BOĞAZİÇİLİ ARKADAŞLAR SİZİ SEVİYORUZ'

Gökhan Özoğuz'un solisti olduğu Athena önceki gün, pandemi koşullarında online şekilde yapılan bu yılın ilk müzik festifali Milyonfest'e katıldı. Çevrimiçi konserde Özoğuz, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdi. Ruhi Su'nun 'Ellerinde Pankartlar' şarkısını söyleyen Gökhan Özoğuz, şarkının sonunda ''Boğaziçili arkadaşlar sizi seviyoruz'' ifadelerini kullandı.

Konserden bu kısa bölümü yayımlayan Boğaziçi Dayanışması da, "Biz de kendisine en içten dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Emeğimizle, kararlılığımızla, enstrümanlarımızla kazanacağız" paylaşımı yaptı.

'ELLERİNDE PANKARTLAR' ŞARKISI

Ruhi Su'nun gençlik mücadelesi ile özdeşleşen "Ellerinde Pankartlar" şarkısı 16 Şubat 1969’da gerçekleşen ve tarihe "Kanlı Pazar" olarak geçen faşist saldırıyı anlatır.

ABD'nin 6. Filo'sunu protesto etmek için 76 gençlik örgütü ve işçi örgütleri İstanbul'da, Taksim Meydanı'nda 16 Şubat 1969’da miting kararı alır. Ancak bu mitinge saldırı için çoktan düğmeye basılmıştır 14 Şubat'ta cuma namazının ardından Komünizmle Mücadele Derneği ve Milli Türk Talebe Birliği'nin önayak olduğu Bayrağa Saygı Mitingi yapılır ve kitle pazar günü yapılacak bu antiemperyalist mitinge saldırıya çağrılır.

16 Şubat'ta Beyazıt Meydanı'nda toplananlar, ellerinde antiemperyalist sloganların yer aldığı pankartlarla Taksim'e yürür. Saldırgan grup ellerinde taş ve sopalarla konumlanmıştır. Polisin gençleri Taksim'e dar bir koridorla alması ve saldırganlara göz yumması ile çok sayıda kişinin yaralandığı, iki gencin bıçaklanarak öldürüldüğü saldırı tarihe "Kanlı Pazar" olarak geçer.

 


PAYLAŞ