Yeneroğlu, Erdoğan'ın talebi üzerine AKP'den istifa ettiğini açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Mustafa Yeneroğlu, partideki görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa açıklamasına "Türkiye'nin önünde olan ve Türkiye'nin itibarını zedeleyen insan hakları ihlallerinin kaldırılması noktasında hem partinin yetkili organlarında hem de kamuoyunda eleştirilerimi paylaştım" sözleriyle başlayan Yeneroğlu, son iki MKYK toplantısına katılmadığını ifade etti. Yeneroğlu, "Rahatsızlıklarının karşılık bulduğuna dair bir ümit taşımadığını" söyledi.

​"Bu süreci çok daha fazla sürdürmek makama karşı saygısızlık olur. Konuşmadığım takdirde de inandığım ideallerime saygısızlık olarak nitelendireceğim noktada MKYK'dan istifa ettiğimi cumhurbaşkanımıza ilettim" diyen Yeneroğlu, şunları kaydetti:

"Daha sonra genel sekreterimizle yaptığım konuşmada AK Parti'nin kuruluş felsefesine dönmesi gerektiğini söyledim. Genel sekreterimiz bu görüşlerimi dinledi. Cumhurbaşkanımızın da AK Parti'den istifa etmem noktasında kanaat bildirdiğini ifade etti."

'HİÇBİR MÜCADELE YAPMADIM SİYASETE GİRERKEN'

Yeneroğlu, basın açıklamasında özetle şunları söyledi:

"Doğru bildiğim her şeyi kamuoyuyla paylaştım. Siyasete 7 Haziran 2015 seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine girdim. Hiçbir mücadele yapmadım siyasete girerken.

'ZORLANMADIĞIM KONULAR OLMADI DEĞİL'

Geldiğim nokta itibarıyla 2-3 yıldan beri partimin politikaları noktasında birçok huzursuzluk yaşadığımı, insan hakları ihlalleri noktasında, demokratik kurumların zarar görmesi gibi rahatsızlık yaşadığım birçok konuda görüşümü kamuoyuyla paylaştım. 'Hesap yapıyor' gibi yaklaşımlarla karşı karşıya kaldım. Ama bu benim çizgimi bozmadı. Zorlanmadığım konular olmadı değil. Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde karşı karşıya kaldığımız sıkıntılı dönemler oldu.

'SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ TAKDİR BUYURDULAR'

Sayın Cumhurbaşkanımız takdir buyurdular, 18 Ağustos seçimleri sonrasında MKYK üyeliğine layık gördüler. O süreçte de Türkiye'nin önünde olan ve itibarını zedeleyen insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması noktasında kamuoyuyla eleştirilerimi paylaştım. Son iki MKYK toplantımıza bu rahatsızlıklarımın artık karşılık bulmadığı, düzelebileceğine dair bir ümit taşımadığım için katılmadım. 28 Ekim tarihinde MKYK'dan istifa ettim. Geçen günler içerisinde arkadaşlarımla değerlendirmeler yaptım, partimizin genel sekreteri merkeze davet ettiler. Bir görüşme yaptım ve bu görüşmede de düşüncelerimi paylaştım.

Cumhurbaşkanımızın benim partiden istifa etmem gerektiği konusunda görüş bildirdiğini belirtti."

'MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DE İSTİFAM İSTENDİ'

Yeneroğlu, milletvekilliğinden de istifa etmesinin istendiğini belirtti ve bu konuyu, önümüzdeki günlerde değerlendireceğini de söyledi.

'MUHAFAZAKARLAR AÇISINDAN ALEVİLERİ, KÜRTLERİ REDDEDEN BİR PARTİNİN OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

Yeneroğlu, Türkiye'deki siyasetin daha çoğulcu olmasını beklediğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'deki tüm siyasi partilerin daha çoğulcu daha katılımcı olmasını bekliyorum. Muhafazakarlar açısında Alevileri, Kürtleri reddeden bir partinin olamayacağını düşünüyorum. AK Parti'nin kuruluşunda olduğu gibi konuşan Türkiye tasavvuruna sahip bir parti düşünüyorum. Milletvekilliğinden istifa da edebiliyorum bunu da belirttim."

YENİ PARTİLERDEN BİRİNE Mİ KATILACAK?

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı yeni parti çalışmalarında yer alıp almayacağı sorulan Yeneroğlu, henüz bu konuda bir kanaat belirtmek için erken olduğunu ifade etmekle yetindi.

Yeneroğlu, Avrupa’daki Müslümanların meseleleri, din özgürlüğü, ayrımcılık, Türk vatandaşlarının yurtdışındaki sorunları; azınlıklar, yabancılar ve vatandaşlık hukuku, göç ve diaspora politikaları, yurtdışı kültür, eğitim ve din politikaları ile ilgili çalışmalar yaptı. Göçmen ve azınlık hakları konusunda siyasi ve hukuki çalışmalarda aktif olarak yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 


PAYLAŞ