Kaliforniya'da da Covid-19'un 'daha bulaşıcı' bir varyantı tespit edildi

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'nın ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde de koronavirüsün daha bulaşıcı olduğu sanılan yeni bir varyantı görüldü. Los Angeles'taki vakaların bu varyant nedeniyle hızla arttığı belirtildi. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile ABD'de 407 bin 202 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 24 milyon 482 bin 50 kişide koronavirüs tespit edildi.

L452R adı verilen varyantın İngiltere'de görülenden farklı olduğu ve özellikle Los Angeles kentinde ilk dalgaya kıyasla daha hızlı yayıldığı belirtildi. Bununla birlikte, söz konusu mutasyon sonucunda virüsün daha öldürücü hale gelmediği vurgulandı. San Francisco Üniversitesi'nden Charles Chiu, bu varyantın Kaliforniya'da giderek daha baskın hale geldiğini söyledi. Sacramento Bee gazetesine konuşan Chiu, Kaliforniya'daki vakaların dörtte birinde artık bu virüsün görüldüğünü belirterek durumu 'endişe verici' diye niteledi. Chiu, bu varyantta görülen mutasyonun virüsün çıkıntılı proteinini değiştirdiğini, virüsü antikorlara karşı daha dirençli hale getirdiğini ve aşıların etkilerini azaltmış olabileceğini de belirtti. Chiu, "Yeni varyant endişe verici çünkü potansiyel olarak daha bulaşıcı olabilir" dedi; bu konudaki araştırmaların sürdüğünü söyledi.

New York Times gazetesi ise Los Angeles bölgesinde pandeminin ilk günlerinde vaka sayısının 400 bine çıkmasının 10 ay sürdüğünü ama sadece 30 Kasım-2 Ocak arasında 400 bin kişinin daha Covid-19'a yakalandığını belirterek, yeni varyantın daha bulaşıcı göründüğünü yazdı. Kaliforniya, ABD'nin salgından en çok etkilenen eyaletlerinden biri. Vaka sayılarındaki artışın ölümlere yansıdığı, son bir haftada ölü sayılarının yüzde 15 yükseldiği belirtiliyor.


PAYLAŞ