Hükümetin, 'Hakkınızı ödeyemeyiz' dediği sağlık emekçilerine ‘ek ödeme’ adaletsizliği sürüyor

TÜKENMEZ HABER - Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta koronavirüsle mücadele eden sağlık personeline ‘ek ödeme yapılacağını’ duyurmuştu. Ancak, ek ödeme kararına rağmen ‘ödemeler ya yapılamadı ya da adaletsiz bir şekilde’ dağıtıldı.

Sağlık emekçilerine yapılan adaletsizler tepki gösteren SES Aksaray Şube Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Erol, ‘bir taraftan kahraman ilan edilirken, bir taraftan da haklarımızı alamıyoruz’ diye konuştu.

‘EK ÖDEMELERDE PERSONEL AYRIMI YAPILIYOR EKİP RUHU ZARAR GÖRÜYOR’

Tükenmez Haber’e konuşan SES Aksaray Şube Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Erol, ‘ek ödemelerdeki adaletsizliğin hastanelerdeki ekip ruhuna zarar verdiğini’ söyledi.

‘Ek ödemelerde personel ayrımı yapıldığına’ dikkat çeken Erol şöyle devam etti;

“Son alınan ‘ek ödeme’ kararı hastanelerdeki ekip ruhunu bozdu. Bazı personele cüzi bir ödeme yaparken, bazılarının ise hiç faydalanamadığı bir durum ortaya çıktı. Örneğin bir hekim 300, 400 TL bir ödeme alırken, hasta bakıcısı, teknik elemanı, kayıt elemanı bu ek ödemelerden faydalanamadı. Bazı hemşireler ise sadece görev yaptığı zamanlarda faydalanabildi. O yüzden hem dağılımı bakamından hem de personel ayrımı yapması bakımından oldukça adaletsiz bir karardı.”

‘COVİD SERVİSİNDE ÇALIŞAN HEMŞİREYE 83 TL EK ÖDEME VERİLDİ’

Covid-19 servisinde çalışan bir hemşirenin 83 TL ek ödeme aldığına dikkat çeken Aydın Erol, “Diğer yandan ‘ek ödemelerde inisiyatifi hastane yönetimlerine’ bırakan Sağlık Bakanlığı ‘suistimal olmasın’ direktifi de verdi. Bu bağlayıcı bir söz olduğu için ödemlerde, bu direktif göz önünde tutuluyor. Örneğin geçtiğimiz dönem Covid servisinde çalışan bir hemşire sadece 83 TL ek ödeme aldı. Kamuoyunda yansıtıldığı gibi ‘ek ödeme’ verilecek ifadesinin aslında içi boş.” ifadelerini kullandı.

Pandemide sağlıkçıya hakkını ödemediler

‘KASIM AYININ EK ÖDEMELERİ HENÜZ YATIRILMADI’

Covid-19 servisinde görev yapan hasta bakıcısı, kayıtçı, temizlikçi gibi taşerondan kadroya geçen personelin ek ödemeden adaletli biçimde faydalanamadığının altını çizen Aydın şu değerlendirmelerde bulundu;

“Mart ayında verilen ek ödemler tavandan yattı. Diğerleriyle karşılaştırıldığında aslında daha da adaletli bir şekilde yürütüldü. Ancak yine de pandemide görev yapan laborantlar, hasta bakıcılar, kayıtçılar, temizlik elemanları, taşerondan kadroya geçirilen 4B personeli, ek ödemelerden adaletli bir şekilde faydalanamadı. Ağustos ayında getirilen ek ödeme ise tüm sistemi alt üst etti. Hastane personeli arasındaki eşitsizlik artarken, az önce de dediğim gibi bir hemşireye 83 TL ek ödeme aldı. Kasım ayının ek ödemeleri ise henüz yatırılmadı.”

‘YOKSULLUK SINIRINA YAKIN BİR ÜCRET İSTİYORUZ’

Sağlık emekçilerinin maaşlarında belirsizlik yaşamak istediğini söyleyen Erol, talepleini şöyle sıraladı;

“Sağlıkçılar ay sonunda bankaya gittiklerinde ne alacaklarını bilmek istiyor. Performansa dayalı işleyen sağlık sisteminde sağlık emekçisinin alacağı ek ödeme, hastanenin kar edip etmemesine bağlı. Bizler kara bakılmadan tek kalemde ödeme istiyoruz. Bu sistem hastane kazanırsa emekçisine ek ödeme verebiliyor. Yan ödemeler değil en düşük yoksulluk sınırına yakın bir ücret istiyoruz.”

‘SAĞLIKÇILAR YÜKSEK MAAŞ ALIYOR ALGISI YARATILDI’

Hükümete yakın medya organlarında ‘sağlıkçılar yüksek maaş alıyor’ algısı yaratılmasına tepki gösteren Erol, “Lisans mezunu bir hemşirenin eline geçen maaşı, ek ödemeler dışında 4 bin TL. Yani kamuoyunda yansıtıldığı gibi yüksek rakamlar kazanmıyor emekçiler. Yandaş medyayı kontrol altında tutan güç pandeminin ilk başında sağlık emekçilerinin verdiği mücadeleyle dünyaya örnek olduğunu söylerken şimdi ise ‘çok yüksek maaş alıyorlar’ algısı yaratılmaya başladı. Bizim bu algıyla uğraşacak ne gücümüz ne zamanımız var.”

AKİT SAĞLIKÇILAR İÇİN 'RÜŞVETÇİ' İFADESİNİ KULLANMIŞTI

Provakatif yayınlarıyla tepki çeken Akit TV'de yayınlanan bir programda Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan, sağlıkçıların tepkisini çeken ifadeler kullandı. 6 bin liradan aşağı maaş alan hemşire olmadığını söyleyen Alan, sağlıkçıların sürekli 'özlük hakları' sorununu dile getirmesinden şikayet etti, sağlıkçılara rüşvetçi' dedi.

‘YORGUNLUK, AĞIR İŞ YÜKÜ, İDARE BASKISI’

Uzun zamandır zor koşullarda pandemiyle mücadele eden sağlıkçıların tükenmişlik sendromu yaşadığına dikkat çeken Erol sözlerini şöyle tamamladı:

Pandemide 11 ayı geride bıraktık. Bu süreçte sağlıkçıların izinleri iptal edildi. Rapor alma, istifa etme hakkımız yok. Diğer kamu kurumlarında esnek çalışmaya gidilirken, sağlıkçıların omuzlarındaki yük arttı. Hayatımıza yeni giren pandemiyle mücadele ederken bir taraftan da aralıksız çalışıyoruz. Yorgunluk, ağır iş yükü, idare baskısı…Evlerimize gidemediğimiz, çocuklarımızı sevdiklerimizi göremediğimiz zamanlardan geçiyoruz. Ancak tüm bunların karşısında bir taraftan kahraman ilan edilirken, bir taraftan da haklarımızı alamıyoruz.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR