Hrant Dink performanslarla anılıyor

Hrant Dink, anmaları koronavirüs nedeniyle online olarak yapılıyor. PROCNE Kadın Korosu, Hrant Dink'in öldürülüşünün yıldönümünde, koro şefleri besteci Turgut Onur Avdan’ın piyano ile yorumladığı ve koro üyelerinden Teni Lorin Yeşiltepe'nin anadilinde seslendirdiği "Dle Yaman" adlı ezgi ile Hrant' Dink'i anarak barış çağrısında bulunuyor. Performan 18 Ocak akşamı grubun sosyal medya hesaplarından yayınlanacak. ( https://www.facebook.com/procnechoir )

Çeşitli meslek ve yaş gruplarından koristlerin oluşturduğu ve Cep Sahne çatısı altında çalışmalarını sürdüren PROCNE Kadın Korosu, adını kadın dayanışmasının bir örneği olan mitolojik bir hikayeden alıyor. Şiddet karşısında birbirlerine destek olup bülbül ile kırlangıca (Procne’ye) dönüşen iki kız kardeşten ilham alan koro üyeleri, çeşitli tarzlardaki yerli ve yabancı eserler ile halk şarkılarını çok sesli düzenlemelerle seslendiriyor.

AN Vokal topluluğu da gerçekleştirdiği bir çalışma ile Hrant Dink'i anıyor. Ekim ayından beri her ay bir ‘single’ yayınlayan topluluk son olarak ‘Sareri Hovin Mernem’ adlı Ermenice halk şarkısını seslendirdi. ‘Barış ve adalet gelene kadar şarkılarımızı söylemeyi sürdüreceğiz’ diyen grubun performansın kaydına şu adresten ulaşılabilir. Haluk Polat  tarafından 2019 yılında kurulan ve Balkanlar'dan Ortadoğu'ya uzanan bir coğrafyanın şarkılarının çok sesli olarak yorumlayan AN Vokal, "Yaşadığımız topraklar binlerce yıldır çok çeşitli kültürlere dinlere, dillere, ev sahipliği yapmış. Bu çeşitliliği müziğimizde gururla yansıtıyoruz" diyor.  Topluluktan Gonca Karakuş, 'Sareri Hovin Mernem' çalışması  için "Dink'i anma törenlerinde bu şarkıyı Lena Chamamian'ın sesinden dinliyorduk. Biz de kendi yorumumuz ve sesimizle Hrant Dink'e bir selam göndermek istedik" diyor.

Dans ve performans sanatçısı Mihran Tovmasyan da ilk  olarak 2010'da sahnelediği "Sen Balık Değilsin Ki" başlıklı performansını 19 Ocak Salı akşamı  saat 21.00'den itibaren çevrimiçi olarak sahneleyecek. Etkinliği izlemek isteyenler şu adresten adresten  bilet temin edebilir. Tovmasyan "Benim için 10 sene sonra bir selam olacak çünkü bu gösteriyi 10 yıl önce Hrant Dink'in öldürülmesinin bende yarattığı yaralarla üretmiştim. Tabii seçimleri ya da düşünceleri yüzünden öldürülen tüm insanlar benim 'Sen Balık Değilsin Ki'yi üretmemin ana temellerini oluşturdu." diyor. 

 Dünya Mirası Adalar, Hrant Dink için anma programı düzenliyor.

Facebook sayfasında yer alan porgramın ayrıntıları şöyle yer aldı;

9 Ocak Salı günü Hrant Dink’in öldürülmesinin 14. yıldönümünde onu anarken; Dünya Mirası Adalar olarak biz de onun yaşamından kesitleri, son günlerine kadar süregelen mücadelesini, bu mücadelenin Türkiye'nin toplumsal hayatındaki önemini ve onun Kınalıada'ya, denize ve doğaya olan tutkusunu dostları Necdet Koçtürk ve Fahri Aral'dan
Açık Radyo ‘da 14.00 dinleyeceğiz. 

 21 Ocak Perşembe günü saat 13.30-15.00 arası ise bir tur yapacağız. Sosyal medya hesabımız Facebook üzerinden canlı yayınlacak bu turda Hrant Dink Vakfi'ndan Narod Avcı ile Kınalıada’nın çokkültürlü, çok dilli yapısını yansıtan mekanların hikayelerine kulak vereceğiz. Turda, Hrant Dink’in Kınalıada’daki anılarını arkadaşı Necdet Koçtürk’ün aktarımıyla dinleyeceğiz.
Hepinizi bekleriz. 

 Agos


PAYLAŞ