Hrant Dink, anısına düzenlenen online etkinlikle anılıyor

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 14. yıl dönümünde, online olarak düzenlenen etkinlikle anılıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle online yapılan anmaya dünyanın her yerinden Hrant Dink’in arkadaşları, bugün saat 14.45’te hranticinadaleticin.org adresinde buluşup sembolik olarak “Buradasın Ahparig” yazılı pankartlarını Dink’in öldürüldüğü yere bırakacak.

Hrant Dink’in resminin yer aldığı “Hrantsız 14 yıl” yazılı afiş Agos gazetesinin eski binasına asıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 14. yıl dönümünde, online olarak düzenlenen etkinlikle anılıyor.

Anmada ilk olarak Hrant’ın çocukluğu, hayatı, gelen tehditler, Hrant’ın söyledikleri ve katledilme sürecine nasıl gelindiği anlatıldı.

Agos gazetesi önünde sadece ailesinin katıldığı sembolik anma da canlı yayınlandı. Anmada “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet için”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı.

RAKEL DİNK: ERMENİLERE KİNİNİZ ARTIK YORUYOR

Anmada söz alan Hrant Dink’in eşi Rakel Dink konuşmasında şunları söyledi:

"154 yıldır buradayız bugün pandemi şartlarıyla acıları ve bilinmezlikleriyle buradayız. Biliyorum ki yürekleri burada çarpanlar çok çoktur. Burası unutturulmak istenen konuların hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı öğrendiğimiz yer. Adalet ve doğruluk arayanların bir yer oldu. Bu alan devletin işlediği göz yumduğu sonuçsuz bırakılan cinayetlerin davaların dile getirildiği yer oldu.

Bir kılıç artığı torunu olarak yüzyıldır yaşadığımız acıları inkar etmek yetmedi sözde soykırım diyerek yalanlarına tüy diktiler. Birilerini acıtıyoruz diye düşündünüz mü? Ermenilere kininiz gerçekten artık yoruyor. Siz hiç yorulmadınız mı, susmak utanç verici. Rab yardımcımız olsun.

Tekrarlanmaması için sorumluluk, duyarlılık, adalet, doğruluk gerekiyor. İtiraf özür ve tövbe gerekiyor. O kadar çok yaslar, davalar var ki acımızı dile getirmekten utanır olduk. Vatandaşıyla sorunları bitmeyen bir devlet var maalesef. Halbuki öldürmekten kim kazanmıştır? Barış, esenlik, sevgi, iyilik, sevinç varken neden kötülük, neden düşmanlık, neden zulüm, neden savaşlar? Bunlar tanrıya da düşmanlıktır. Temiz eller böyle mi olur? Bu virüs hangi sabunla temizlenir? İnsan onuru böyle mi korunur?

Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler. Çünkü maksat çözmek değil, nasıl kapatırız diye çabalıyorlar. Ama o kadar yere bulaşmış ki hartık paketleyemiyorlar. Yakında davada bitti demeye çalışacaklar. Bittiğinden eminseniz avukatlarımız taleplerinden neden kaçıyorsunuz?

14 yıldır bu ülkede nice ittifaklar kuruldu, bozuldu ona göre bizim dava da renk değiştirdi durdu. İnsan düşünmeden edemiyor acaba bu sefer hangi ittifak kimlere dokunuyor? Basitçe Hrant'ı FETÖ öldürdü demek 'Ben yapmadım elim yaptı' demektir. Hrant'ı Ergenekon öldürdü demek 'Ben yapmadım ayağım yaptı' demektir.  Hangi duvar hangi bina yıkılırsa yıkılsın bu halk bundan iyisini inşa edecektir, inşa edemeyecekse zaten harabedir."

 

 


PAYLAŞ