TGS: Covid-19 aşısında gazetecilere öncelik verilsin

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecilere Covid-19 aşısında öncelik verilmesini istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı mektupta yer alan bilgilere göre 2020’de dünya çapında yaklaşık 600 gazeteci Covid-19 nedeniyle öldü.

Türkiye’de de 20 gazeteci aynı nedenden hayatını kaybetti. İsviçre merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign’in (PEC) raporuna göre Türkiye, Kovid-19 kaynaklı gazeteci ölümlerinde dünyada 8. sırada.

TGS’nin mektubunda, “Halkın haber alma hakkı için her şart altında görevlerini yapan gazeteciler kamunun yararını birinci öncelik sayarak savaşta, depremde, selde, pandemi koşullarında, gece gündüz toplum içinde çalışmaktadır” ifadesini kullanan Genel Başkan Gökhan Durmuş, “Kovid-19 salgınının Türkiye’de de yayılmasının ardından gazetecilerin kamuoyu önündeki sorumlulukları artmakla birlikte sağlıkları ve hayatları da riske girmiştir” dedi.

Mektup şu çağrıyla noktalandı: “Sağlık çalışanlarından sonra tıpkı emniyet güçleri ve taşımacılık işçileri gibi gazeteciler de sahada, toplumla temas hâlinde çalışarak halkın sağlıklı bilgilenmesine hizmet etmek zorundadırlar. Bir kamu faaliyeti yürüttüğümüz göz önünde bulundurularak gazetecilerin de riskli meslek grubu sayılmasını ve öncelikli aşılama programına dâhil edilmesini saygılarımızla istirham ederiz.”

Evrensel


PAYLAŞ