Türkiye'de aşı yaptıranların sayısı bir milyonu geçti

AA

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 'Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi'ne göre, 14 Ocak Perşembe günü ülke genelinde başlatılan aşı uygulamasının ilk aşamasında sağlık çalışanları, tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Koronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının yedinci gününde 1 milyon 6 bin 940 kişiye CoronaVac aşısının ilk dozu yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 24 bin 328 bin kişi hayatını kaybetti.

HUZUREVLERİ, ENGELLİ VE BAKIMEVLERİ İLE 90 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN AŞILANMASI BAŞLANDI

Ankara Şehir Hastanesi'ndeki 130 aşı uygulama odasında, kendilerine aşı hakkı tanımlanan ve randevuları verilen sağlık görevlilerine aşıları yapıldı. Birinci aşamanın 2. adımı doğrultusunda ise dün itibarıyla huzurevleri, engelli ve bakımevleri ile 90 yaş üstü vatandaşların aşılamasına başlandı.

1 MİLYON 6 BİN 940 KİŞİYE CORONAVAC AŞISININ İLK DOZU YAPILDI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının yedinci gününde 1 milyon 6 bin 940 kişiye CoronaVac aşısının ilk dozu yapıldı. Hastalık gibi bazı istisnai durumlar sebebiyle aşısını yaptıramayan sağlık çalışanları, sürecin devamında aşı yaptırabilecek. Aşı sırası geçen sağlık çalışanlarına tüm basamaklar bittikten sonra tekrar sıra gelecek.

İKİNCİ DOZ UYGULAMASI 28 GÜN SONRA YAPILACAK

İlk uygulamanın ardından ikinci doz uygulaması 28 gün sonra yapılacak.

YURTTAŞLAR, MHRS VE E-NABIZ HESABI ÜZERİNDEN RANDEVULARINI KONTROL EDEBİLECEK

Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek.

'AŞININ TÜM İNSANLIK İÇİN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUZ'

Aşı uygulamasının ilk dozunu yaptıran Ankara Şehir Hastanesi'nde laboratuvar teknisyeni olarak görev yapan Veli Şirin, aşı yaptırdığı için mutlu olduğunu belirterek aşı uygulamasının başarılı şekilde sonuçlanmasını diledi. Hastanenin Acil Servis laboratuvarında teknisyenlik yapan Mesut Can Şahin de "Aşının tüm insanlık için faydalı olacağına inanıyoruz. Bu yüzden de aşımı oldum." dedi.

'VATANDAŞIMIZ HİÇ KORKMASIN, GELİP AŞILARINI VURULSUN'

Hastanede gassal olarak görev yapan sağlık personelinden İsmail Kılıç ise salgın sürecinde kendisinin de Kovid-19'a yakalandığını belirterek, "İyi hissediyorum, rahatız. Vatandaşlarımız hiç korkmasın, gelip aşılarını vurulsun." diye konuştu.

AA


PAYLAŞ