Joe Biden yemin ederek göreve başladı

DAHA FAZLA OKU

3 Kasım'da yapılan seçimde mevcut Başkan Donald Trump'ı yenen Joe Biden, bugün yemin ederek gelecek dört yıl için Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. Başkanı oldu. Biden yemin töreni sonrasında "Bizi desteklemeyenlere şunu söylemek istiyorum, lütfen bizi duyan, beni ve kalbimi ölçün. Bana katılmıyorsanız katılmayın, barışçıl bir şekilde katılmama hakkınız var. Bu muhtemelen bu ulusun en güçlü olduğu alan. Bir kez daha size söz veriyorum tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Size söz veriyorum beni desteklemeyenler için de destekleyenler için olduğu kadar mücadele vereceğim" dedi.

6 Ocak'ta yaşanan Kongre baskını, koronavirüs (Covid-19) pandemisi ve Başkan Donald Trump'ın hile iddiaları açıklamasıyla ülkede tarihi bir önemi olan başkanlık yemin töreninin daha da özel bir hal almasına neden oldu.

Yemin töreninde asırlık gelenekler, yerini bu sene kısıtlamalara ve katı güvenlik tedbirlerine bıraktı. Normalde 200 bin kişinin katıldığı törene Covid-19 salgını nedeniyle sadece bin kişi davet edildi.

National Mall'a Covid-19'dan ölenlerin anısına ziyaretçilerin yerine Amerikan bayrakları asılırken, sıkı güvenlik tedbirleri sayesinde Kongre'de yaşananların tekrarının engellenmesi hedefleniyordu.

Washington DC'deki Kongre binasının önüne kurulan özel platformda düzenlenen tören 18.07'de başladı.

DAKİKA DAKİKA YEMİN TÖRENİ 

21:35 Joe Biden, ABD Başkanı olarak ilk belgelerini imzaladı.

20:35 Yemin töreni sona erdi.

20:28 Twitter, ABD Başkanı'nın resmi hesabı POTUS'u Donald Trump'tan Joe Biden'a transfer etti.

20:26 Harris'ten ilk mesaj: Hizmet etmeye hazırız

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yemin sonrası paylaştığı ilk mesajında ''Hizmet etmeye hazırız'' ifadesini kullandı.

20:16 Joe Biden'ın ekibi Beyaz Saray'ın Twitter hesabını devralarak ilk paylaşımı yaptı: "İş bugün başlıyor."

19:55 ABD Başkanı Biden, konuşmasını gerçekleştirdi. 

Biden'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Başkan yardımcısı Sayın dostum, sayın konuklarım, sevgili Amerikalılar. Bu Amerika'nın günüdür, bugün demokrasinin günüdür, tarihin ve umudun günüdür. Yenilenme ve kararlılığın günüdür. Yıllardır Amerika sürekli test edildi, zorlukların üstesinden geldi.

Bugün yalnızca bir adayın değil bir amacın zaferini kutluyoruz, halkın iradesini kutluyoruz. Tekrar demokrasinin değerli olduğunu öğrendik. Demokrasi kırılgandır, değerlidir. Demokrasi başarısını kanıtladı. Dolayısıyla şimdi yalnızca birkaç gün önce burada şiddet yaşandığını görmüştük. Bir ulus olarak bölünmez biçimde biraraya geldik.

Aynı şekilde uzun zamandır olduğu gibi nasıl bir başkandan bir başkana geçtiğini gördük. Amerika cesurdur, olaylara olumlu bakar. Ulus olarak ne olmamız gerektiğini biliyoruz. Bugün iki partinin de adaylarına kalbimin derinliklerinden gelen şükranla teşekkür ediyorum. Anayasamızın esnekliğinin, gücünün, ulusumuzun gücünün Başkan Charter'in da belirttiği gibi bizimle olduğunu biliyoruz.

Ben yemin ettim ve George Washington ilk başkanlık yemini etmişti. Amerika başkanlara dayanmıyor, hepimizin üzerinde yükseliyor. Biz iyi insanlarız, yüzyıllardır mücadelelerimiz sürüyor. Barışta ve savaşta çok fazla aşama kaydettik. Hala yapacağımız çok şey var. Önümüze bakıyoruz. Önemli imkanlar var önümüzde. Çok fazla şeyi iyileştirmemiz, yeniden inşa edip, kazanmamız gerekecek.

Tarihte çok az sayıda kişi daha fazla zorlukla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Yüzyılda bir virüsler, bu şekilde pandemi oluştururlar. Amerika bir yıl içinde 2. Dünya Savaşı'nda kaybettiği kadar insanı kaybetti. Pekçok kişi işini kapamak zorunda kaldı. Biz tüm insanlar için adalet arıyoruz.

'AŞIRICILIĞIN ÖTESİNE GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Bu şekilde adaleti aramaya devam edeceğiz. Biz hayatta kalmak için mücadele veriyoruz şu anda. Siyasi aşırıcılığın ötesine geçmeye çalışıyoruz, terörün ötesine geçmeye çalışıyoruz, bunu yenmeye çalışıyoruz ve yeneceğiz de. Amerika'nın ruhunu yeniden yeşertmek için kelimelerin ötesine geçmemiz gerekiyor. Birliğe ihtiyacımız var.

1863'de Abraham Lincoln bir belge imzalamıştı. 'Eğer benim adım tarihe yazılacaksa bu sözleşmeden dolayı tarihe yazılacak, ruhum burada yer alıyor' demişti. Bugün yine bir Ocak ayındayız ve ruhum burada. Tüm ruhumla halkımızı biraraya getirmek, birleştirmek istiyorum. Tüm Amerikalıların bu amaç doğrultusunda bana katılması çağrısında bulunuyorum. Düşmanlarımızla, nefretle, aşırıcılıkla, şiddetle, hastalıklarla mücadele etmek için, işsizlikle mücadele etmek için birarada olmamız gerekiyor. Biraraya gelerek harika şeyler yapabiliriz, istihdamı arttırabilirzi, çocuklarımıza güvenli okullarda eğitim verebiliriz, bu virüsün üstesinden verebiliriz. Amerika'yı bir kez daha tüm dünyada iyiliğin timsali haline getirebiliriz.

Virüsün bizi ne kadar etkilediğini bazı güçlerin bizi nasıl böldüğünü biliyoruz. Tarihimiz sürekli mücadelelerle doludur. Amerika'nın ideali eşitliğe dayalı, ırkçılık, korku ve şeytanlaştırmayla her zaman mücadele halindedir hedefleri. 11 Eylül'ü hatırlayın, pek çok zorluk yaşandı ve iyi melekler bizi her zaman korudu.

COVID-19 PANDEMİSİ

Yeterince sayıda olduğumuzda biz başarılı olabiliyoruz. Bunu şu an yapabiliriz. Tarih, inanç, akıl birliğe işaret etmektedir. Birbirimizi düşmanlar olarak değil komşular olarak hareket görebiliriz. Birlik etrafında kenetlenebiliriz. Aksi takdirde barış, ilerleme olmayacaktır. Yalnızca sinirli olma d urumu hakim olacak ve kaos egemen olacak. Şu an tarihi bir andayız. Krizler ve zorluklar var önümüzde. Şu an artık ABD olmak gerekiyor, birleşmemiz gerekiyor. Bunu yapharsak size garanti veriyorum, başarısız olmayacağız.

Şu an burada bir şeyleri baştan alalım. Birbirimizi tekrar dinleyelim, duyalım, görelim, saygı duyalım. Siyasetin savaş alanı olması gerekmiyor, her anlaşmazlığın savaş nedeni olması gerekmiyor. Bizim bu kültürü reddetmemiz gerekiyor, olguların manipule edildiği kültürü yok etmemiz gerekiyor. Bizim farklı olmamız gerekiyor. Bence Amerika olduğundan çok daha. Arkamızda bir bina var. İç savaştan sonra burası tamamlandı. Biz başarılı olduk, pekçok şeyin üstesinden geldik. Önümüzde Doktor King'in hayalinden bahsettiği bina var. Binlerce protestocu oy hakkı için yürüdü burada.

Biz de bugün Amerikan tarihinde ilk kez siyasi bir başkan yardımcısının, kadın bir başkan yardımcısının göreve geldiğini görüyoruz. Tam da burada duruyoruz. Burada pekçok kişi barış için hayatını kaybetti. İşte bakın burada bir isyan yaşandı, şiddet yaşandı. İnsanlar demokrasi alanında çalışanlar durdurulmaya çalışıldı, tam da bu kutsal alanda oldu. Bu asla yaşanmayacak, bugün, yarın, benzer bir olay asla yaşanmayacak.

'TÜM AMERİKALILARIN BAŞKANI OLACAĞIM'

Bizim kampanyamızı destekleyenler için verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Bizi desteklemeyenlere şunu söylemek istiyorum, lütfen bizi duyan, beni ve kalbimi ölçün. Bana katılmıyorsanız katılmayın, barışçıl bir şekilde katılmama hakkınız var. Bu muhtemelen bu ulusun en güçlü olduğu alan. Bir kez daha size söz veriyorum tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Size söz veriyorum beni desteklemeyenler için de destekleyenler için olduğu kadar mücadele vereceğim.

Yüzyıllar önce insanların hukuk çerçevesinde biraraya gelmesi sözkonusuydu. Amerikalılar olarak amacımız nedir, fırsatlar, güvenlik, özgürlük, onur, saygı ve gerçek. Amerikalılar olarak bunlar etrafında kenetleniyoruz. Acı bir ders öğrendik. Gerçek var ve yalanlar var. Güç için ve kâr için yalanlar söylenebiliyor bu ülkede. Liderler olarak görevimiz var, anayasımızı onurlandırmak, halkımızı korumamız gerekiyor. Ben pekçok Amerikalının geleceği karanlık gördüğünü biliyorum, işleri konsuunda endişeleniyorlar, bunu biliyorum, aileleri konusunda endişeleniyorlar. Size söz veriyorum, ben bu durumu anlıyorum. Bizim mücadele etmemiz gerekiyor. Size benzemeyen kişiye güven duymayarak yaşayamazsınız. Bizim bu savaşı durdurmamız gerekiyor. Mavi ile kırmızının mücadelesini durdurmamızı gerekiyor. Muhafazakarlar liberallere, kentli kırsala karşı davranamayız. Alçakgönüllü olursak bunu başarabiliriz."

19:43 Yemin eden Joe Biden ABD'nin 46. Başkanı oldu.

19:41 Kamala Harris yemin ederek ABD tarihinin ilk kadın Başkan Yardımcısı oldu

19:37 Lady Gaga, ABD Milli Marşı'nı okudu.

19:18 Joe Biden ve eşi Jill Biden seremoniye geldi.

19:14 Kamala Harris yemin seromonisine geldi.

19:04 ABD Başkan Yardımcıs Mike Pence yemin töreni seromonisine geldi

19:03 Trump'ın uçağı Florida'ya iniş yaptı.

18:57 Eski başkanlar Obama, Bush ve Clinton yemin töreni seromonisine geldi.

18:46 Barack Obama'dan Joe Biden'a destek tweeti attı. Obama "Tebrikler dostum, Başkan Joe Biden. Senin sıran." mesajını paylaştı. Obama ayrıca Biden'la Oval Ofis'te çekilen bir fotoğrafını da paylaştı.

18:39 Yüksek Mahkeme'ye yapılan bomba ihbarı asılsız çıktı.

18:37 Trump, geleneğe uyarak Biden için Oval Ofis'teki masaya bir not bıraktı. Mektubun içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

18:30 Joe Biden yemin edeceği Kongre Binası'na geldi.

18:22 CNN: Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi binası için bomba ihbarı yapıldı. Bina boşaltılıyor.

18:20 Barack Obama ve Michelle Obama, Joe Biden'ın yemin töreni için Kongre Binası'na giriş yaptı.

18:13 Joe Biden: Bugün yeni bir güne başlıyoruz.

18:07 Joe Biden'ın yemin töreni başladı.

16:58 Başkan Trump'ın Air Force One'a binmek için gittiği Andrews Askeri Havalimanı'nda veda törenini yapmasından birkaç dakika sonra, Başkan seçilen Joe Biden, kiliseye gitmek için eşi Jill Biden ile birlikte Blair House'dan ayrılırken görüldü.

Konvoyu az önce Washington DC'deki Havari Aziz Matthew Katedrali'ne ulaştı ve sabah ayinine katılacak.

16:41

Donald Trump: İnanılmaz bir 4 yıldı. Birlite çok fazla şey başardık.Aileme, dostlarıma, ekibime teşekkür ediyorum. Bu ailenin ne kadar çalıştığını kimse bilmiyor. Çok daha kolay bir hayatları olabilirdi. Çok özel bir şeydi. First Lady'imiz çok güzel, zarif ve gururlu bir hanım. 

Melania Trump: First Lady'niz olmak hayatımın en büyük şerefiydi Her zaman düşüncelerimde ve dualarımda olacaksınız. Tanrı bu güzel ulusu korusun.

Donald Trump: Başka söyleyecek bir şey yok aslında ama bunların hepsi dğru. Yaptıklarımız gerçekten muazzamdı. ABD ordusunu yeniden inşa ettik. Uzay Gücü diye yeni bir askeri güç ortaya koyduk. Gazilerimizin bütün sorunlarını çözdük. Tarihte görülmemiş bir hizmet yaptık onlara. Bizden önce çok kötü muamele edliyorlardı. Faturalarını ödedik ve artık doktora gitmek için beklemek zorunda değiller. Benim yönetimimden önce gazilerimizin sahip olmadığı birçok hakkı verdik. Umarım vergilerinizi yükseltmezler. 

Eğer pandemi bizi etkilememiş olsaydı ekonomide tarihte görülmeiş rakamlara ulaşacaktık. Tüm bu pandemi baskısı konusu hepimizi etkiledi ama borsa pandemiye rağmen yükseldi. Her şey bıraktığımız gibi kalırsa çok iyi rakamlar görmeye devam edeceksiniz. Bunları gördüğünüz zaman bizi hatırlayın. 

Hoşçakal derken sizi sevdiğimi söylemek istiyorum, bir şekilde geri döneceğiz.

16:31 Trump'ın helikoptere binmeden önceki son sözleri: "Bu hayatımın en büyük onuruydu. Dünyadaki en harika insanlar, en harika ev. Elveda demek istiyorum, ancak umarım bu uzun vadeli bir veda değil, birbirimizi tekrar göreceğiz.”

16:17 Donald Trump Beyaz Saray'dan ayrıldı.

16:12 ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Donald Trump'ın veda törenine katılmadığı görüldü. 

16:00 Donald Trump Beyaz Saray'a veda ediyor.

15:24 ABD Başkanı Donald Trump, görevinin son gününde imzaladığı kararnameyle ABD'deki 145 binden fazla Venezuelalının ülkelerine gönderilmesini 1,5 yıl erteledi.

13:13 ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, yemin törenine saatler kala 17 kritik karar aldı. Kararların arasında Paris İklim Anlaşması'na ABD'nin yeniden katılması, Müslüman ülkelere yönelik alınan seyahat yasağının kaldırılması ve Meksika sınırında inşa edilen duvarın inşaatının durdurulması da var.

09:30 Joe Biden, yemin törenine saatler kala Washington D.C.'deki Lincoln Anıtı'nın önünde Covid-19 nedeniyle ABD'de hayatını kaybeden 400 bin kişi için düzenlenen anma törenine katıldı. Törene Joe Biden'ın eşi Jill Biden'ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Douglas Emhoff da katıldı.

Biden, törenin ardından attığı tweette "Bu gece Washington, D.C.'de ve ülke çapında, COVID-19'a kaybettiğimiz 400 binden fazla Amerikalıyı onurlandırmak için bir araya geldik. Geçen yıl bizi hayal edilemeyecek şekillerde sınadı, ama şimdi birlikte iyileşme ve üstesinden gelmenin zamanı geldi" dedi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Donald Trump destekçileri, 6 Ocak'ta Seçici Kurul oylarını tescil ederek seçim sonucunu kesinleştirmek için düzenlenen ortak Kongre oturumu sırasında binayı basmıştı. Çıkan olaylarda 5 kişi yaşamını yitirmiş, Trump hakkında ikinci kez azil süreci başlatılmıştı. ABD'li güvenlik yetkilileri, Biden'ın yemin töreni sırasında da benzer bir saldırının düzenlenmesinden endişe ediyor.

Bu sebeple Washington'da çok ciddi güvenlik önlemleri alındı. ABD Kongre binasının etrafında bulunan National Mall parkı ve civarındaki yollar kapatıldı. Beyaz Saray'ın etrafına barikatlar yerleştirildi. Yapılması planlanan yemin töreni provası ise güvenlik kaygılarından dolayı ertelendi.

Eylem çağrılarından dolayı ABD'nin 50 eyaletinin tamamının başkentlerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), eyalet başkentlerinde silahlı grupların eylem yapabileceği uyarısında bulundu.

Güvenliği sağlamak için 25 binden fazla Ulusal Muhafız konuşlandırıldı. FBI, Washington'daki yemin töreninin güvenliğinde görev alacak askerleri güvenlik taramasından geçirdi.

TRUMP NOT BIRAKTI

Beyaz Saray Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Trump, geleneğe uyarak Biden için Oval Ofis'teki masaya bir not bıraktı. Mektubun içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ayrıca Başkan Yardımcısı Mike Pence'in de selefi Kamala Harris'e benzeri bir not bıraktığı belirtildi.

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ