Paylan: Diyarbakır'da her iki kişiden biri işsiz

HDP’nin “İş ve Aş Buluşmaları”nın ilki Diyarbakır’da gerçekleşti. HDP Diyarbakır İl Binasında konuşan Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan “Her yerde yurttaşlarımızı dinleyerek dertlerini Ankara’ya taşıyacağız” dedi.  

Basın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, ülkenin derin bir ekonomik kriz yaşadığını, buna pandeminin de eklenmesiyle birlikte halkın ekonomisinin alt üst olduğunu söyledi. Saray’ın pandemi döneminde kaynakları savaşlara ve yandaşlara ayırdığına dikkat çeken Paylan, şöyle konuştu: “Sarayın ve yandaşlarının ekonomisi tıkırında ama halkın ekonomisi vahim durumda. İktidar rakamlarla oynayarak ekonominin iyi gittiğini ve işsizliğini yüzde 12’de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette on milyon vatandaş işsiz ve büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlalarını ekemiyor ama sarayın ekonomisi tıkırında.”

'DİYARBAKIR’DA İŞSİZLİK YÜZDE 50’NİN ÜSTÜNDE'

Bu yoksulluk karşısında iş ve aş buluşmaları başlattıklarını kaydeden Paylan, 2021 yılı boyunca Türkiye’nin her yerinde yurttaşları dinleyeceklerini söyledi. İlk olarak Diyarbakır’ın işçisini dinlemeye geldiklerini vurgulayan Paylan, “Diyarbakır’a kadının, gençlerinin dertlerini dinlemeye geldik. Bölgede işsizlik yüzde 50’nin üzerinde. Diyarbakır’da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu biliyoruz” dedi.

‘ÇARESİZ DEĞİLİZ’

“Bütün Türkiye şunu bilsin, çaresiz değiliz” diyen Paylan, “HDP’nin ekonomi politik masaları olarak sahaya çıktık. Yurttaşlarımız için bıçak kemiğe dayanmış durumda. Pandemide ikinci dalgadayız yine işçiyi yokluğa mahkûm etmeye çalışıyorlar. Memlekette iki tür ekonomi var. Bir sarayın ekonomisi, onların bir derdi yok. Yağda, balda, börekteler, alemde, eğlencedeler. İki halkın ekonomisi var. Halk yokluk, işsizlik içinde borç altında. Biz her yerde yurttaşlarımızı dinleyerek dertlerini Ankara’ya taşıyacağız. Duymayan kulakların duymasını sağlayacağız. Halkın çığlığını Ankara’ya ulaştıracağız. O saraydaki vicdansızlara keyif çatanlara halkın dertlerini ulaştıracağız” dedi. 

BBC Türkçe


PAYLAŞ