Sarıgül: Biz solun ya da sağın bekçisi değiliz

Fotoğraf: BBC Türkçe

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin vaatlerini açıkladı.

Sarıgül, "Türkiye ile ittifak yapacaklarını" söyledi.

Hiçbir partinin yedeği, hizbi, takipçisi, gölgesi olmadıklarını belirten Mustafa Sarıgül, "Biz solun ya da sağın bekçisi değiliz. Biz hiçbir ideolojinin, hiçbir ayrımcılığın sözcüsü ya da odağı değiliz. Biz bölmeye değil, birleştirmeye geliyoruz" dedi.

TDP'yi 20 Aralık 2020'de kuran Mustafa Sarıgül, Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi, partisinin kuruluş amacı ve hedeflerine ilişkin soruları yanıtladı.

TDP yönetiminde görev alan isimleri gazetecilere tanıtan Mustafa Sarıgül, partisinin 1 Haziran 2021'de 1. Olağan Kongresi'ni yapacağını ifade etti.

Türkiye'de yeni bir siyasi anlayışı hakim kılmak istediklerini ve en demokratik teşkilat modelini kurduklarını savunan Sarıgül, "delege ağalığına son vereceklerini" ve genel başkan dahil parti yönetiminin parti üyeleri tarafından seçileceğini söyledi:

"Siyaseti delege ağalarının, kongre kurtlarının, hizip odaklarının hegemonyasından kurtarıyoruz. Partimizin genel başkanı, partimize üye olan tüm yurttaşların oyuyla seçilecek. Artık delegeler yok, tüm üyeler var. Partiyi iki dönemde iktidara taşıyamayan genel başkan görevi yeni bir isme bırakacak."

Mustafa Sarıgül, Siyasi Partiler Yasası'nda delege sisteminin yasal yükümlülük olduğu anımsatılarak, üyelerin nasıl genel başkanı seçeceğine ilişkin sorulması üzerine ise "Şu anda biz yasal olarak bunu yapamayız. Ama bunun yapılması için bütün partilerle konuşacağız" dedi.

Sarıgül, sistem olarak "eğilim yoklaması"nı uygulayacaklarını ve yüzde 51 oy koşulu aranacağını, aksi taktirde ikinci turda en çok oyu alan kişinin genel başkan seçilmiş olacağını ifade etti.

"Türkiye milletvekilliği" sistemini önemsediklerini belirten Mustafa Sarıgül, 150 milletvekilliğinin Türkiye milletvekilliği kontenjanı olarak ayrılmasını istedi.

Sarıgül, kendilerini sağa mı, sola mı yakın hissettiklerine ilişkin bir soru üzerine de, "Ben Demirelvari bir cevap vereyim; gardaşım biz sağdan da soldan da yorulduk, sağ elimizle sol elimizi bismillah diye birleştiririyoruz. Partimize gelen vicdanlı hayırsevere, toprağaına bağlı herkese kapımız açık" yanıtını verdi.

VAADLERİNİ AÇIKLADI

Partisinin iktidar hedeflerini de anlatan Sarıgül, Türkiye'yi "referandum cenneti" haline getireceklerini ve alacakları kararları önce halka soracaklarını ifade etti.

SARIGÜL VAADLERİNİ AÇIKLADI

"Temel hak" olarak gördükleri barınma sorununu çözmek için Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yarısını oluşturan "hazine arazileri"ni evsiz yurttaşlara vereceklerini kaydeden Sarıgül; ilk evini, otomobilini alanın vergi ödemeyeceğini, tüm yurttaşlara 30 GB interneti bedava vereceklerini, evlilik işlemlerinin ücretsiz, evlenecek çiftlerin yapacakları alışverişlerin vergisiz olacağını ifade etti.

Kamuya personel alımlarında mülakat sisteminin kaldırılacağını ve merkezi sınav sistemiyle eleman alınacağını kaydeden Sarıgül, kültür sanat faaliyetlerinin de vergiye tabi olmayacağını söyledi.

BBC Türkçe


PAYLAŞ