Garo Paylan: Diyarbakır'da her iki kişiden biri işsiz

AA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, 2021 yılında Türkiye'nin her bölgesinde halk buluşmaları ve kurum ziyaretleri gerçekleştirecek. HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan başkanlığındaki heyet, HDP Diyarbakır İl Binasında basın açıklaması yaptı. Paylan, "Şu anda işsizlik yüzde 25-30 gösteriyor ama bölgede işsizlik yüzde 50'nin üzerinde" ifadelerini kullandı. Paylan, Diyarbakır'da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu kaydetti.

"Sarayın ekonomisi tıkırında" diyen Paylan, iktidarın rakamlarla oynayarak ekonominin iyi gittiğini göstermeye çalıştığını söyledi:

"İktidar rakamlarla oynayarak, enflasyonun yüzde 14-15'te olduğuna inanmamızı istiyor. İktidar rakamlarla oynayarak işsizliğin yüzde 12'de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette enflasyon yüzde 30'un üzerinde, her şey ateş pahası. Vatandaşın temel ihtiyaçları yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 zamlanmış durumda. İşsizlik şu anda geniş tanımlı olarak yüzde 30'un üzerine çıkmış durumda. Memlekette 10 milyon insanımız işsiz ve çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlasını ekemiyor, KOBİ'ler borç batağında ama Saray'ın ekonomisi tıkırında."

'ŞU ANDA İŞSİZLİK YÜZDE 25-30 GÖSTERİYOR AMA BÖLGEDE İŞSİZLİK YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE'

"Yurttaşlar için bıçağın kemiğe dayandığını" söyleyen Paylan, "Şu anda işsizlik yüzde 25-30 gösteriyor ama bölgede işsizlik yüzde 50'nin üzerinde" diyerek Diyarbakır'da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu kaydetti. Paylan, pandemide ikinci dalgayı yaşayan Türkiye'de borç altında olan esnafın, işçinin, çalışanların yeniden yokluğa mahkum edilmeye çalışıldığını savundu.

BBC Türkçe


PAYLAŞ