İş cinayetine kurban giden Halit Balicak'ın kızı adalet arıyor

DAHA FAZLA OKU

TÜKENMEZ HABER - İstanbul'un Ümraniye ilçesinde, inşaat işçisi Halit Balicak (49), 27 Kasım 2017'de çalıştığı inşaatta yüksekten düşme sonucu yaralandı. Balicak, olaydan birkaç gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili davada sanıklara 21 bin TL para cezası verildi.

Halit Balicak'ın 23 yaşındaki kızı Canan Balicak, babası için adalet arıyor. 

Tükenmez Haber'e konuşan Canan Balicak, "Olay gerçekleşeli 3 yıl oldu. Hastaneye yattıktan 6 gün sonra vefat etti. Vefatından 4 ay sonra da mahkeme süreci başladı. 3 yıl sürdü. 21 bin 200 TL ceza aldılar. Adaletin yerini bulması için hapis cezası istiyorum. Benim babam canından oldu, bunun sorumluları cezasını almalı" dedi.

'YÜKSEKTE ÇALIŞMA İÇİN İSKELE YOKTU'

Olay yeri inceleme raporunda, "Merhum'un bulunduğu yerde hasarlı ya da sağlam bir baretin olmadığı ve yüksekte çalışma yapılacak bir iskele görülmediği anlaşılmıştır" denildi.

İŞVERENLER VE ŞANTİYE ŞEFİ KUSURLU BULUNDU

Dava sürerken mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, işverenler Sırrı Çurgotay, Nurettin Uğur Avcı ve şantiye şefi Levent Öztok'un 'asli kusurlu' oldukları kaydedildi.

İŞVEREN UYGUN SAYIDA İLK YARDIMCI BULUNDURMADI

Bilirkişi raporuna göre, işveren uygun sayıda ilk yardımcı bulundurmadı. Raporda, "Soruşturma dosyasında, ilkyardım konusunda eğitimli kişi/kişiler görevlendirildiği ile ilgili bir belge bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Bilirkişi raporunda şantiye şefinin gerekli tedbirleri hayata geçirmediği kaydedildi: 

"Şantiye şefi pozisyonundaki Levent Öztok, inşaat içerisindeki yüksekten düşme riski olan korkuluk vb. toplu koruma tedbirlerinin alınmasını sağlamamış, toplu koruma tedbirlerinin alınamayacağı noktalarda yaşam hatları veya uygun bağlantı noktaları oluşturup çalışana tam vücut kemer temin ederek kullanımını sağlamamıştır."

BİLİRKİŞİ HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİ 'TALİ KUSURLU' DEDİ 

Ancak bilirkişi raporuna göre, hayatını kaybeden işçinin de ihmali ve kusuru olduğu belirtildi. Hayatını kaybeden işçi Halit Balicak'ın 'can güvenliği yönünden düşme riski olan bir konumda bulunurken dikkatli ve tedbirli hareket etmesi gerektiği' belirtilerek, 'tali kusurlu' olduğu tespit edildi. Bilirkişi raporunda, "Müteveffa aklıselim sahibi, tehlikeyi fark edecek zekaya sahip çalışan olmasına rağmen, inşaat alanında bulunan, yüksekten düşme riski taşıyan boşluklardan uzak durması ve yüksekte çalışırken dikkatli davranmasu hususlarına dikkat etmeyerek çalışmaya başlamış ve kendi şahsi can emniyeti için gerekli dikkat ve özeni göstermemiştir" ifadelerine yer verildi.

21 BİN 200 TL ADLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDILAR

Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi, sanıklar Levent Öztok, Sırrı Çurgotay ve Nurettin Uğur Avcı'yı 'taksirle bir kişinin ölümüne neden olma' suçundan önce 3'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından indirim yaparak, sanıklara 2'şer yıl 11'er ay hapis cezası verdi. Hapis cezasını para cezasına çeviren mahkeme, sanıkları ayrı ayrı 21 bin 200 TL adli para cezasına çarptırdı.

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR