TGS, katledilişinin 28. yılında Uğur Mumcu'yu andı

Fotoğraf: MA

Ankara'da 24 Ocak 1993 tarihinde arabasına yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından Şişli Harbiye'de bulunan Uğur Mumcu anıtı önünde anıldı. TGS, "Hakikatin izinde habercilik yapan gazeteciler, Uğur Mumcular bitmeyecek" ifadelerini kullandı.

'BU ÜLKEDE GAZETECİLER KATLEDİLDİ'

Uğur Mumcu Anıtı önünde yapılan anmaya çok sayıda gazeteci katılırken, Mumcu'nun fotoğrafları ve kırmızı karanfiller taşındı. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Mumcu'nun izinde habercilik yapmaktan vazgeçmeyeceklerini ifade ederek, hakikati yazanların var olduğunu dile getirdi. Türkiye'de gazetecilik yapmanın önündeki engellere değinen Durmuş, "Bu ülkede gazeteciler katledildi. Belki bugün katledilmiyor ama gazetecilik faaliyetleri engelleniyor. Hakikati yazması engelleniyor. Her şeye rağmen gerçekleri yazacağız ve bir an olsun geri adım atmayacağız" dedi.

'MUMCU'NUN KALEMİNİ YERE DÜŞÜRMEYECEK İNATLA YAZMAYA, ONU SAHİPLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Ardından konuşan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunun altını çizdi. Küçükkaya, "Mumcu'nun kalemini yere düşürmeyecek inatla yazmaya, onu sahiplenmeye devam edeceğiz" dedi. Konuşmaların ardından Mumcu'nun anıtı önüne kırmızı karanfiller bırakıldı.

MA


PAYLAŞ