Temelli'den Yeneroğlu'nun istifasına yorum: AKP'deki çözülmenin yansıması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP'li Mustafa Yeneroğlu'nun partisinden istifa etmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yeneroğlu'nun hem partisinden hem de partisinin en yetkili organı MKYK'dan istifa etmesinin beklenebilir olduğunu söyleyen Temelli, "Hem demokrat bir tavır sergilemesinden kaynaklanan farklı bir profil sergilemesinden kaynaklanan bir istifa olarak okunabilir hem de genelde AKP'deki bu çözülmenin bir yansıması olarak görülebilir" ifadelerini kullandı.

'TOPLUMDAKİ DESTEK KAYBI PARTİ İÇİNE DE YANSIR'

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun aktardığına göre, Temelli AKP'deki istifaların devamının geleceğini belirterek "Çünkü eğer toplumda bu denli bir destek kaybı söz konusuysa bu parti içine de yansır. Parti içindeki milletvekillerinin tavırlarına da yansır, tercihlerine de yansır. Bu aslında bunun doğal bir sonucudur" yorumunda bulundu.

'AKP KENDİSİNİ CUMHURBAŞKANINA İPOTEKLEMİŞ DURUMDA'

Temelli konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Çünkü, bu denli tek seslilik hiçbir partinin uzun süre taşıyabileceği bir şey değildir. Bu AKP de olsa böyle hatta çok daha katı disiplin sahibi partiler de olsa bu böyle bu bir gerçeklik. Siyasi yaşamın bir gerçekliği. AKP adeta kendisini Cumhurbaşkanı'na ipoteklemiş durumda, tek kişiye ipoteklemiş durumda. Hiçbir farklı sesin çıkmadığı, eleştirinin çıkmadığı, çıkamayacağı bir hal durumunda. Dolayısıyla bu ne kadar sürdürülebilir bence çok daha uzun bir süre devam edecek bir durum gibi gözükmüyor."


PAYLAŞ