Bakanlıktan 'mobil ekmek büfeleri' açıklaması: Yasaklamadık

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mobil araçlarda ekmek satışının yasaklandığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal medya mecralarında ve kimi basın yayın organlarında ’Tarım ve Orman Bakanlığı Mobil araçlarda ve İBB’nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladı’ iddiası adı altında yapılan haberler ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddialar kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle birlikte Bakanlığımızı karalama maksadı taşımaktadır. Nitekim, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan ’Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir."

NAMA: GERİ ADIM ATTILAR

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın genelgesinin mobil halk ekmek büfelerine karşı yayınlandığını ancak kararlı duruşun ardından geri adım atıldığını söyledi.

"Burada kast edilmek istenen şuydu, acaba biz İBB'ye bu yöntemle bir geri adım attırabilir miyiz, bu genelge karşısında araçlarını toplayıp fabrikalarına geri dönebilirler mi.

“Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun bizlere verdiği talimatlar, 'Yarın hizmetlerinize devam ediyorsunuz, sabah aynı şekilde gidip ekmek dağıtımına devam edin' talimatıydı.

“Bu kararlı duruş karşısında gördüğüm şu, dün İBB Meclisi'nde AK Parti ve MHP meclis üyelerinin attığı geri adımı biz bugün bakanlıkta da görmekteyiz. Özetle şu: Bu bir ekmek davası, ekmek davasının önünde kimse duramaz.

NEDEN MOBİL BÜFELER?

Normalde 240 gram ekmek 1,5 lirayken, İstanbul Halk Ekmek büfelerinde 250 gram ekmek 1 liraya satılıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle Halk Ekmek büfeleri önündeki kuyrukları hafifletmek isteyen İBB, 40 aracı mobil ekmek büfesi olarak hizmete soktu.


PAYLAŞ