‘Melih Bulu, 22 gündür rektör yardımcısı bulamıyor’

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının üzerinden 22 gün geçti. Ancak, bu süre zarfında üniversitedeki hiçbir akademisyenin rektör yardımcılığı görevini kabul etmediği ortaya çıktı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Melih Bulu’yu rektör olarak atamasından sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemler sürüyor.

Dünkü eylemde yine güne sırtlarını Rektörlük binasına dönerek başlayan akademisyenler, yaptıkları açıklamada ilginç bir bilgiyi paylaştı.

Açıklamaya göre Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının üzerinden 22 gün geçmesine rağmen bugüne kadar hiçbir akademisyen rektör yardımcılığı görevini kabul etmedi.

Açıklamada şöyle dendi:

“1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, bu atamayı reddetmektedir. Bugüne, yani 22 Ocak’a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır. Yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun olarak demokratik yöntemlerle belirlenmesi, hem bilimsel üretim, hem de eğitim kalitesi açısından elzemdir. Bundan vazgeçmeyeceğimizin altını çiziyoruz.”

Öncelikli olarak üniversiteyi ve Rumeli Hisarüstü Mahallesi’ni çevreleyen ağır polis ablukasının derhal kaldırılmasını isteyen akademisyenler, “Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz. Buradayız / Kabul etmiyoruz / Vazgeçmiyoruz” dedi.

 


PAYLAŞ