Turizmci, Körfez ülkeleriyle eski günlere dönmek istiyor

Fotoğraf: AA

DAHA FAZLA OKU

TÜRKENMEZ HABER - Türkiye’nin yılda 4.5 milyonu aşan turist sayısıyla son yıllardaki en büyük turizm pazarlarından biri Ortadoğu. Ancak bu rakamda ciddi bir yeri olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle yaşanan diplomatik gerginlik nedeniyle tablo değişti. Covid-19 salgının da vurduğu turizmciler, diplomatik krizden de olumsuz etkilendi.

Körfez ülkelerinin, yaşanan kriz nedeniyle Türkiye’yle ilişkilerinin bozulmasından en çok etkilenenlerin başında ihracatçıların yanı sıra turizm sektörü oldu.

Ancak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn ile Katar arasında 3,5 yıl devam eden kriz, Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde varılan anlaşmayla yerini normalleşme adımlarına bırakması, Türkiye turizm sektörünü de umutlandırdı.

Körfez’deki anlaşmanın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’yle ‘normalleşme’ mesajı vermesinin ardından, diplomatik kriz sürecinde ciddi kayıplar yaşayan turizmciler de Körfez ülkeleriyle eski günlerdeki ilişkilere dönmek istiyor.

İstanbul Turizm Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, “Türkiye yatırım ve turizm açısından Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinin çekim alanında. Körfez barışı ile birlikte Türkiye olumlu avantajlara sahip olacak ve ülkelerin karşılıklı güven endeksi artacaktır” dedi.

KRİZLE BERABER TURİST SAYISI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Körfez ülkeleriyle başlayan krizin ardından Türkiye’ye gelen Suudi turist sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Turizm Bakanlığı 2019 yılının ilk beş ayında ülkeye gelen turist sayısının 2018'in aynı dönemine oranla yüzde 30 azaldığını açıklamıştı. 2018'de yapılan bir araştırmaya göre Suudiler Türkiye'de geçirdikleri her gün ortalama 500 dolar harcıyor.

Ancak Yemen, Irak, Suriye ve Libya’da süren güvenlik problemleri ile Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile olumsuz seyreden siyasi ilişkiler turizmi de olumsuz etkiledi.

2019 ÖNCESİ TURİZMDE ALTIN DÖNEM YAŞANDI

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB),  2019’da hazırladığı rapora göre kültür yakınlığı ve iklim koşulları nedeniyle Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülke Türkiye. Raporda 2018 yılında Ortadoğu bölgesinden gelen turist sayısında tüm zamanların rekoru kırıldığı hatırlatıldı.

TÜROB raporunda şu bilgilere yer verilmişti;

  • Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayıları 2016 yılında önemli oranda gerilemeye karşın toparlanarak 2017 yılında artış geçti. 2018 yılında ise tüm zamanların rekoru kırılarak bölgeden alınan turist sayısı yüzde 29 artışla 3.8 milyon oldu. İstanbul’da 2010 yılında toplam ziyaretçiler içinde yüzde 10 olan Arap turistlerin payı 2018 yılında tüm zamanların rekoru kırılarak yüzde 25’e yükseldi.
     
  • 2019 yılı Ocak-Mart döneminde bölgeden gelen turist sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 805 bine ulaştı. Söz konusu dönemde Suudi Arabistan yüzde 30, BAE yüzde 18 ve Katar yüzde 13 düşerken, Bahreyn yüzde 32, Irak yüzde 30, Ürdün yüzde 22 ve Kuveyt yüzde 19 arttı.
     
  • TÜİK verilerine göre Türkiye’de konut satın alan Ortadoğu ülke vatandaşı sayısı 2017 yılında 10.205’ten 2018 yılında 16.555’e çıktı.

YÜKSEK HARCAMA YAPAN TURİST GRUBU

Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, BAE, Kuveyt ve Umman gibi Körfez ülkelerinden gelenler yüksek harcama yapan turist grubu olarak dikkat çekiyor. 2023 yılında 50 artışla 6 milyon Ortadoğulu turistin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ülkelerine seyahat edeceği, bunların 2.98 milyon Suudi Arabistan, 1.17 BAE, 600 bin Kuveyt, 340 bin Bahreyn ve 210 bin Oman vatandaşı olacağı öngörülüyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİNİN TURİZM HARCAMASI TÜM ORTADOĞU’NUN YÜZDE 75’İ

Körfez’den seyahat eden turistler, Ortadoğu’dan toplam turist çıkışının yüzde 60’ını oluştururken, uluslararası turizm harcamasında Körfez ülkelerinin payı tüm Ortadoğu’nun yüzde 75’inin oluşturuyor.

ORTADOĞU’DAN GELEN TURİST SAYISI

Türkiye’ye yıllar bazında Ortadoğu’dan gelen turist sayıları şöyle; 2008’de 1.6 milyon, 2009’da 1.6 milyon, 2010’da 1.8 milyon, 2011’de 2 milyon, 2012’de 2.1 milyon, 2013’te 3 milyon, 2014’te 3.3 milyon, 2015’te 3.5 milyon, 2016’da 2.5 milyon, 2017’de 3.6 milyon, 2018’de 4.5 milyon, 2018 (Ocak-Mart) 702 bin, 2019 (Ocak-Mart) 805 bin.

TUSAD BAŞKANI: KÖRFEZ’DE KRİZİN AŞILMASI OLUMLU BİR GELİŞME

Körfez’de varılan anlaşmaya ilişkin Tükenmez Haber’e konuşan İstanbul Turizm Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, El-Ula zirvesi ile Katar’ın bölge ülkeleri ile krizi aşmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Ambargo sürecinde halkaların ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getiren Bayram, “Türkiye yatırım ve turizm açısından Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinin çekim alanında. Türk ve Arap milletinin İnanç ve kültürleri gereği daha uyumlu olmaları önemli bir avantajdır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE 10 YILDIR TURİZM ALANINDA KÖRFEZ’DEN CİDDİ YATIRIMLAR ALDI

“Türkiye yaklaşık 10 yıldır Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinin barış döneminde ekonomik ve turizm alanlarında ciddi oranda yatırımlar almıştır” diyen Bayram, “Körfez barışı ile birlikte Türkiye olumlu avantajlara sahip olacak ve ülkelerin karşılıklı güven endeksi artacaktır” şeklinde konuştu.

‘KÖRFEZ BARIŞI BİZİ MUTLU ETTİ’

Körfezdeki krizden kazananın Trump yönetimi ve ABD ekonomisi olduğunu belirten Bayram, “Her zaman dileğimiz Müslüman ülkeleri başta olmak üzere dünyanın barış içinde yaşamasıdır” diyen Bayram, “Dost ve kardeş ülkeler Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere bölge barışı hayırlı uğurlu olsun. Barış ve birliktelik bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir” şeklinde konuştu.

Körfez’deki gerginlikte ABD Başkanı Trump’ın etkisi olduğunu da dile getiren Bayram, “Zaten Körfez Ülkeleri ile Mısır’ın Katar’a ambargo uygulanmasının en büyük sebebi Trump Hükümetinin doğru olmayan istihbarat bilgileridir. Körfez ülkeleri halkları aynı milliyetten olmasının yanında çoğunluğun akraba olması barışı hemen pekiştirecektir” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ