'Anayasa Mahkemesine veda harekâtı'

Fotoğraf: AA

27 Kasım'da Yargıtay'a atanan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi. 

Fidan'ın Yargıtay üyeliğinin sadece 58 gün sürmesine rağmen en yüksek oyu alarak AYM'ye seçilmesi tartışmalara neden oldu. Muhalefetin tepki gösterdiği seçimi eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ve hukukçu Bahri Belen, Tükenmez Haber'e değerlendirdi.

'ÖDÜLLENDİRİLMİŞ'

Kazan, Fidan'ın seçilmesini "Anayasa Mahkemesine veda harekâtı" diyerek tanımlarken Belen ise Fidan için "Siyasi davalar, düşünce özgürlüğüne karşı davalarla ilgili emekleri için ödüllendirmiş" yorumunda bulundu.

Kazan, Fidan'ın seçilmesine ilişkin "Anayasa'ya karşı hile yoluyla yapılmış bir tercihtir" diyen Kazan, "Çünkü Anayasa ya da Yargıtay'dan seçilecek olanların seçilme nedenleri Yargıtay'daki edindiği birikimlerden AYM'de yararlanmaktır. Çünkü AYM bir mahkemedir. Sonuçta Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapabilen bir mahkemedir. Orada Yargıtay deneyimi olanların bulunması düşünülmüş ve öyle bir kontenjan ayrılmıştır. Bu doğru bir Anayasa düzenlemesidir. Ama bu olayda Anayasa'ya karşı çok açık bir şekilde hile yapılmıştır." dedi.

Turgut Kazan

'DAHA ÖNCE DE HİLE YAPILDI'

Daha önce de Anayasa'ya karşı hileli atama yapıldığını vurgulayan Kazan, 'Alparslan Altan' ismini hatırlattı ve şunları kaydetti:

"Onu da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın olduğu dönem Anayasa Mahkemesi raportörünü Denizclilk Müsteşar Yardımcılığı'na atayarak seçilmesini sağladılar. Orada 25 gün durdu ve AYM üyesi yaptılar. Oysa o kontenjan doğrudan kamuda çalışanlar içindi. Anayasa Mahkemesi raportörünü seçmek için değildi. Şimdi öyle ilginç ki, o hileyi yaparak atadıkları isim sanırsam şu anda cezaevinde. Sonra da onun zaten FETÖ'cü olduğunu bildikleri için hem tutukladılar hem AYM'den ihraç edildi. Anayasa'ya karşı hiledir. Asla yapılmaması gerekir. Bu hileli yola Yargıtay da iştirak etmiştir. Bugüne kadar Yargıtay'dan seçilenlerin sicilini kontrol etmiş Prof. Dr. Kemal Gözler. Ki kendisi çok iyi bir anayasacıdır. Yargıtay'dan AYM'ye gelenler bugüne kadar ortalama 9.5 yıl Yargıtay'da görev yapmışlar. Bu, sadece seçildikten 20 gün sonra Yargıtay üyelerinin oylarıyla en yüksek oyu almıştır. Yargıtay'ımızın nasıl bir Yargıtay olduğunu tekrar görmüş olduk. Bütün kamuoyu tanımış oldu. AYM'mizin nasıl bir oluşuma sürüklendiği, buraya kadar nasıl atamalar yapıldığı düşünülürse Dolayısıyla yine Kemal Gözler'in diliyle söyleyeyim; Anayasa Mahkemesine veda harekâtıdır."

Bahri Belen

'YÜKSEK MAHKEMENİN AYIBI'

Belen ise Fidan'ın AYM'ye seçilmesindeki usulün, yargı uygulamasına ve bugünkü göreneklere hiç uygun olmadığını söyledi. "Çünkü alelacele önce Yargıtay üyeliğine atandı. Arkasından da hiç Yargıtay üyeliği yapmadan Cumhurbaşkanı'nın doğrudan seçim yetkisi olması nedeniyle AYM üyeliği seçimi yapıldı. Böyle olacağı ilk günden belliydi." diyen Belen, "Bu yürütmenin yargıya tepeden müdahale yöntemlerinden bir tanesidir. Anayasal olarak buna imkan yok mu? Var. Var ama yargı teamüllerine uygun değil. Öte yandan Yargıtay'ın da AYM'ye seçilecek kişiler arasında İrfan Fidan'ı öncelikle belirlemesi mevcut yüksek mahkemenin bir ayıbıdır diye düşünüyorum. " görüşünü savundu.

'SİYASİ BİR ATAMA'

Belen, devamında şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı İrfan Fidan'ı İstanbul'da özellikle 15 Temmuz'dan sonra açılan siyasi davalar, düşünce özgürlüğüne karşı davalarla ilgili emekleri için ödüllendirmiş durumda. Oraya hiçbir Yargıtay üyeliği yapmadan atanmasının ne AYM kararlarına ne de Türk hukukuna bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Siyasi bir atamadır. Şık değil en azından."

'YARGIYA GÜVEN SIFIRLANDI'

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak da Fidan'ın atanmasını "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ne gece yarısı yaptığı atamayla, hukuk, yargı, ekonomik-demokratik reform vaatleri yalanlandı. Yargıtay başkanının bile yüzde 30’a düştüğünü söylediği yargıya güven sıfırlandı! Yine de yılmak yok; Hak-hukuk-adalet" diyerek yorumladı.

KILIÇDAROĞLU: BİLGİ HIRSIZI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Fidan hakkında 'bilgi hırsızı' suçlaması yaparak şunları söylemişti:

"Şimdi oraya bir bilgi hırsızını getiriyorlar. Bir soruşturma dosyasında iddianame hazırlanıyor. Bir bilim insanının kitabının olduğu gibi beraber iddianameye geçiriyor. Ama kaynağı belirtmiyor. Bunun Yargıtay üyesi olması balı başına bir olay. Bilgi hırsızından Anayasa Mahkemesi üyesi mi olur! Bilgi hırsızlığı yapıyor. Hırsızın AYM üyeliğinde ne işi var? Emin olun ben anlamakta zorluk çekiyorum. Bu adam AYM üyelerine nasıl bakacak? Hırsızlık yapmak bu ülkede yükselmenin temel göstergesiyse vay halimize!"

İRFAN FİDAN KİMDİR?

1999 yılının Ağustos ayında Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak başladığı meslek hayatına; Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak devam etti. Fidan, 2015 yılı Şubat ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili; 26.07.2016 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR