Türk gemisi korsan baskınına uğradı

Fotoğraf: Duvar

Batı Afrika Ülkesi Nijerya açıklarında, Liberya bandıralı Türk şirketine ait M/V Mozart isimli konteyner gemisini korsanlar bastı. Saldırıda, bir denizci hayatını kaybetti, 15 mürettebat kaçırıldı.

'3 KİŞİ GEMİYİ 'GÜVENLİ BİR NOKTAYA' GÖTÜRDÜ'

Nijerya'dan, Güney Afrika'nın Cape Town kentine gitmek üzere hareket eden Liberya bandıralı gemiye Türkiye saatiyle 15.00'da yapılan saldırıda Azerbaycanlı bir denizci öldü. Geminin kaptanı radar hariç bütün sistemlerin söküldüğünü ve korsanların 15 mürettebatı kaçırdığını, kalan 3 kişinin gemiyi 'güvenli bir noktaya' götürdüğünü söyledi.

KORSANLAR, KAPTAN YARDIMCISINI DA AYAĞINDAN YARALADI

NTV'nin haberine göre M/V Mozart isimli konteyner gemisinin radar hariç bütün sistemlerini söküp 15 personeli de kaçıran korsanlar geride bıraktıkları kaptan yardımcısını da ayağından yaraladı. Bazı haber kanalları geminin korsanların kontrolünde bilinmeyen bir rotada seyrettiğini, bazı kanallar ise korsanların kaçtığını ve pazarlık için haber beklediğini geminin ise limana doğru hareket ettiğini iddia etti. Saldırının hemen ardından tüm ilgili makamlara haber verildiği ve donanmadan yardım istendiği bildirildi.


PAYLAŞ