Kamp Armen'in olduğu araziye teknopark yapılması planlanıyor

1987 yılında el konan, 2017 yılında mülkiyeti tekrar Gedikpaşa Kilisesi Vakfı’na dönen Tuzla’daki Kamp Armen arazisinin imar planı ile ilgili değişiklik İBB Meclisi’nde kabul edildi. Araziye gençler için bir tekno park kurulması planlanıyor. Projenin sorumlularından Kevork Özkaragöz detayları anlattı.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLMİŞTİ

Hrant Dink ve Rakel Dink'in de uzun yıllar emek verdiği Tuzla Ermeni Yetimhanesi arazisi ile ilgili İBB cephesinde gelişmeler yaşandı. Arazinin Kamp Armen Gençlik Merkezi’ne dönüştürüleceğini açıklayan İmamoğlu, İBB Meclisi'nden oybirliği ile çıkan karar doğrultusunda Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin alanıyla ilgili plan değişikliğinin kabul edildiğini söyledi.

İmamoğlu sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Gazeteci Hrant Dink’in büyüdüğü Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin alanıyla ilgili plan değişikliği İBB Meclisimizden oy birliğiyle geçti. Böylece, kurulacak Kamp Armen Gençlik Merkezi'nin önünde herhangi bir engel kalmadı. Vefat yıl dönümünde rahmetle anıyorum.”

'TEKNOPARK YAPILMASI PLANLANIYOR'

1987’de devletin el koyduğu ve  sonrasında özel bir şahsa satılan arazi,  Kamp  Armen binasının yıkılmak istenmesi üzerine oluşan tepkiler sonrasında ilk sahibi olan Gedikpaşa Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edilmişti. Araziye gençlerin yararlanacağı bir teknopark yapılması planlanıyor. 

Projenin sorumlularından HAYCAR Mimarları’ndan Kevork Özkaragöz Agos’tan Miran Manukyan'ın sorularını yanıtladı. Özkaragöz'ün verdiği yanıtlar şu şekilde:

İBB’den çıkan karar ne ifade ediyor?

Mal sahibi vakfın tüzel kişiliğine uygun olan bir plan değişikliği yapılmış oldu İBB Meclisi’nin aldığı kararla birlikte. Projenin önünde uygulamaya yönelik herhangi bir engelin olmadığı anlamına geliyor. İlçe Belediyesi 27 Kasım tarihinde ruhsat düzenlemesi yapmıştı, İBB’nin almış olduğu son plan değişikliği işleri daha da somutlaştırmaya başladı. Projemizin özelliği, Kamp Armen’in yıkılan binasının dışında bir bina. Özelliklerini taşıyor ama güncel ihtiyaçlara göre bazı ilave fonksiyonlar yapılarak projelendirildi. Bu çalışmada da tarafların görüşleri alınarak yapıldı, ihtiyaç programları oluşturuldu.

'KONAKLAMA İHTİYACINI KARŞILAYACAK YATAKHANELER'

 Projenin önünün açılmasıyla birlikte nasıl bir yapı inşa edilecek?

Projemiz bir Bilim Merkezi kısmi bir Tekno Park. Bunun dışında sanatsal faaliyetleri de içerisinde barındıracak bir yapı olacak. Müzik, sinema, film, resim ve el sanatları atölyeleri olacak. Bilgisayar, kod yazma, animasyon programları yapabilecekleri çalışma alanları olacak. Bununla birlikte çocukların konaklama ihtiyacını karşılayacak yatakhaneler bulunacak. 200 kişilik bir oditoryum, toplantı salonları, kafeteryalar komplekse yer alacak.  

Projeye ne zaman başlanacak?

Bu proje artık kamusal bir proje haline geldi. Maddi olanaklarımız olduğu takdirde hemen başlanabilir. Düzgün bir ihaleciyle, bu tip yapıları daha önce yapmış uzman şirketlerle oturup konuşup teklifler bekleyeceğiz. Bütçe en önemli faktör, bağışlarla ilerleyecek bir proje olduğu için toplumsal duyarlılıkla yürütmemiz gereken bir konudur artık. Kamp Armen artık sadece Ermeni toplumunun projesi değil, kamusal bir proje haline dönüştü.  

Arazinin iade edilmeyen  yüzde 40’lık bir bölümü vardı. O konuda durum nedir?

Bu oran daha az olabilirdi, önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili de görüşmeler yapacağız. 4500 metrekare alandan bahsediyoruz, bununla ilgili ilçe belediyesiyle ve İBB’yle buraların kullanım hakkını elde etme gibi çabalarımız olacak. Terk edilen alanların içerisinde zaten yoğun bir şekilde ağaçlar var, buraları kamp bünyesinde kullanma taleplerimiz olacaktır.


PAYLAŞ