Sırası gelmeden Covid-19 aşısı olan İspanya Genelkurmay Başkanı istifa etti

İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, kendisinin ve bazı üst düzey askerlerin sıraları gelmeden önce koronavirüs aşısı olduklarının ortaya çıkmasının ardından istifa etti. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile İspanya'da 55 bin 441 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 2 milyon 603 bin 472 kişiye koronavirüs teşhisi kondu.

GUERRO: İKİNCİ DOZU YAPTIRMAYACAĞIM

İspanya'daki 17 özerk yönetimden biri olan Murcia'da yerel hükümetinin sağlık bakanı ve ardından Bask bölgesindeki iki hastanenin müdürü, protokolün dışına çıkarak Covid-19 aşısını erken yaptırmaları sonucu gelen baskılardan hafta içinde görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı. Covid-19 aşısını erken olan diğer bir siyasetçi, Ceuta özerk yönetiminin sağlık bakanı Javier Guerro ise baskılara rağmen istifa etmeyeceğini açıkladı. Guerro, "Ben normalde grip aşısı bile olmam. Danışmanlarım Covid-19 aşısını getirip, ben olmadan kendilerinin de olmayacağını söyledi. Ben de aşıyı yaptırdım. Ama ikinci dozu yaptırmayacağım." diyerek kendini savundu.

BAZI ÜST DÜZEY ASKERLERİN COVİD-19 İLK DOZ AŞILARINI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Son olarak, Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villarroya ve bazı üst düzey askerlerin de Covid-19 ilk doz aşılarını olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, bakanlığına bağlı olan jandarma kurumunda erken aşı olanlar arasında bulunan bir yarbayı hemen görevden aldı.

TARTIŞMANIN BÜYÜMESİ ÜZERİNE GENELKURMAY BAŞKANI VİLLARROYA İSTİFASINI SUNDU

İspanyol basınında yer alan haberlerde, Marlaska'nın söz konusu yarbayı "acil" koduyla görevinden uzaklaştırdığı, jandarma ve polis içerisinde erken aşı olan başka vakaların olup olmadığının da araştırıldığını yazdı. Ayrıca Savunma Bakanı Margarita Robles'in de Genelkurmay Başkanı Villarroya'dan, Covid-19 aşısını erken olmasının gerekçesiyle ilgili bir savunma istedi. Tartışmanın büyümesi üzerine Genelkurmay Başkanı Villarroya istifasını sundu.

İSPANYA'DA AŞILAMA SÜRECİ 27 ARALIK'TA BAŞLADI

Covid-19'da aşılama sürecine 27 Aralık'ta başlayan İspanya'da Sağlık Bakanlığının verilerine göre, şimdiye kadar 1 milyon 346 bin 100 doz aşının ülkeye geldiği, 1 milyon 165 bin 825 kişiye aşı yapıldığı ve ikinci doz aşı olanlarının sayısının 68 bin 456 olduğu bildirildi. Covid-19'da ilk olarak bakımevlerindeki yaşlılara, engellilere ve sağlık personeline aşılama yapılırken, bazı bölgelerde üst yaş (80 ve üstü) ve riskli gruba da geçildi.

MADRİD ÖZERK YÖNETİM HÜKÜMETİ, AŞI KALMADIĞI GEREKÇESİYLE BÖLGEDEKİ AŞILAMANIN DURDURULDUĞUNU AÇIKLADI

Pfizer-BioNtech firmasına ait olan Covid-19 aşılarıyla ilgili, bir tüpten 5 yerine 6 doz çıkarılmasının istenmesi ancak buna uygun şırıngaların olmadığıyla ilgili tartışmaların devam ettiği İspanya'da, aşıları dağıtmaktan sorumlu merkezi hükümete yönelik suçlamalar da yapılıyor. Madrid özerk yönetim hükümeti, aşı kalmadığı gerekçesiyle bölgesindeki aşılamanın durdurulduğunu açıkladı.

AA, EuroNews


PAYLAŞ