'Dengesiz, paranoyak, megaloman, soytarılık...'

Kolaj: Tükenmez Haber

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in tepki çeken “Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdir” açıklamasına yanıt veren Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Oğuzhan Müftüoğlu, Perinçek hakkında 'Dengesiz', 'paranoyak', 'megaloman' gibi ifadeler kullanarak “Denizlerin, Mahirlerin böyle bir soytarılığa alet edilmesini doğru bulmuyorum. Saçma sapan konuşmalar” dedi.

Perinçek, partisindeki istifalar üzerine geçen günlerde katıldığı bir programda yaptığı açıklamalar esnasında, “Ben 1968 gençlik hareketinin lideriyim. Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdir. Silahlı mücadele girişimi başlayınca, onların karşısına ben çıktım ama gene çıkarım” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu ifadelerin ardından Müftüoğlu, Hürriyet’ten Turan Yılmaz’a açıklamalarda bulundu.

‘İZLEDİĞİ SİYASETİN SOLLA BİR İLGİSİ YOK’

“Denizlerin, Mahirlerin böyle bir soytarılığa alet edilmesini, ilgi çekmek için abuk sabuk konuşulmasını doğru bulmuyorum. Saçma sapan konuşmalar” diyen Müftüoğlu şöyle devam etti:

“Bunlar ancak bir paranoyak, megolaman insanın söyleyebileceği şeyler. İlgi çekmek, hava atmak için mi söyleniyor? Pek de aklının yerinde olduğunu düşünmüyorum. Ben Dev-Genç’in 1970 öncesindeki merkez yürütme kurulu üyesiydim. Perinçek’in Dev-Genç’te herhangi bir görevi yoktu. Daha önce Fikir Kulüpleri Federasyonu’nda (FKF) bulunmuş. Askeri darbe yanlısı kişiliğinden dolayı da ayrılık yaşamış, 12 Mart öncesi. 12 Eylül’de de ABD yanlısıydı, Kenan Evren darbesini destekledi. ABD yanlısı bir politika izliyordu. Sonraki dönemdeki zikzaklarını da herkes biliyor. Bence dengesiz bir insan. İzlediği siyasetin de solla bir ilgisi yok."


PAYLAŞ