Elektriksiz kalan mülteciler ısınmak için giysilerini yaktı

Fotoğraf: MA

"Kaçak kullanım" gerekçesiyle elektrikleri kesilerek, kış soğuğunda karanlıkta bırakılan Suriyeli mülteciler, ısınmak için giysilerini yaktıklarını söyledi.

KABLOLARI DA YANLANRINDA GÖTÜRDÜLER

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı kırsal Adanalıoğlu Mahallesi'nde tarım alanlarının yakınına kurulan çadırlarda yaşayan Suriyeli mülteciler, 4 gündür karanlıkta. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanları, 22 Ocak’ta polis eşliğinde kaçak elektrik kullanıldığı gerekçesiyle mültecilerin yaşadığı çadırları tek tek gezdikten sonra tüm elektriği kesip, kabloları yanlarında götürdü. Ayrıca 40 kişi hakkında da kaçak elektrik kullanmaktan tutanak tutuldu. Kış ortasında elektriksiz kalan Suriyeli yurttaşlar, çaresizlikle baş başa bırakıldı. 

Yemeklerini çadır kenarında yaktıkları ateşle pişirmeye çalışan mülteciler, sıcak suyun olmamasından dolayı yıkanma ve temizlik noktasında zorluk yaşıyor.

'ELBİSELERİMİZİ YAKIP ISINMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Günlük 65 TL yevmiye ile seralarda çalışan mültecilerden Ayşe Hasan, 4 gündür elektriksiz olduklarını ve durumlarının perişan olduğunu belirtti. Dondurucu havadan kaynaklı özellikle çocuklar için endişelendiklerini söyleyen Hasan, “Geceleri karanlıkta kalıyoruz. Yeni doğmuş bebeklerimiz var. Elektrik sobası kullanıyorduk ama şimdi elektrik olmadığı için ateş yakmak zorundayız. Daha önce elektrik kullandığımız için odunlarımız yok. Şimdi de elbiselerimizi yakıp ısınmaya çalışıyoruz” dedi.

HASTALAR SOLUKSUZ BIRAKILDI 

Çadırda yaşayan mültecilerden Mustafa Ali de, solunum cihazlarına bağlı bazı hastaların olduğunu belirterek, “Kampımızda 4 kişi solunum cihazını kullanıyor. Şimdi elektrik olmadığı için 3 kilometre uzaklıktaki elektriği olanların yanına gidip cihazı elektriğe takıyoruz. Acil solunum ihtiyacı olduğu zaman nasıl yapacağımızı bilmiyoruz” diye belirtti.
 
HDP'DEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Mülteci Komisyonu Sözcüsü Rojin Zeytinoğlu, mültecilerin 6 yıldır aynı kamp bölgesinde yaşadıklarını ve tüm girişimlerine rağmen elektrik hatlarının çekilmediğini söyledi. Mültecilerin, ücretini vermeyi beyan etmelerine rağmen elektriğin verilmediğini aktaran Zeytinoğlu, şöyle dedi: 

"Bu kampta yaklaşık 200’ü çocuk olmak üzere 600 civarında insan yaşamaktadır ve içlerinde yeni doğan bebekler de var. Dolayısıyla bu kış koşullarında bu insanları karanlığa ve soğuğa mahkûm etmek hangi vicdana sığar? Başta valilik olmak üzere bütün yetkililerine sesleniyoruz. En önemli insani ihtiyaç olan elektriği uygun şartlarda kamp bölgesine ulaştırılması gerekiyor."

MA


PAYLAŞ