Dr. Fauci: Trump'la çeliştiğim için başım belaya girdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci, Donald Trump'la çeliştiği için 'başının belaya girdiğini' söyledi. Salgınla mücadele konusunda birçok kez Trump'la karşı karşıya gelen Fauci, kendisinin ve ailesinin ölüm tehditleri aldığını aktardı. ABD'de koronavirüs nedeni ile 429 bin 490 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 25 milyon 702 bin 125 kişide koronavirüs tespit edildi.

'TRUMP YALNIZCA ANEKTODLARA DAYANARAK BİR ŞEYİN ÖNEMLİ OLUP OLMADIĞINA KARAR VERİRDİ'

New York Times'a konuşan Fauci, daha önce Covid-19 tedavisi için 'vücuda dezenfektan enjekte etmeyi' öneren ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 'faydasız' olduğu belirtilen hidroksiklorokini 'önlem olarak kullandığını' söyleyen Trump'ın bilimsel verilerden ziyade 'etrafındaki kişilerden gelen önerileri' dinlediğini dile getirdi. Fauci, "Trump yalnızca anektodlara dayanarak bir şeyin önemli olup olmadığına karar verirdi" dedi.

Kamuoyu önünde açıkça Trump'la çeliştiği için 'başının belaya girdiğini' söyleyen Fauci, "Çevresindeki insanlar, başkanla kamuoyu önünde alenen çeliştiğim için sinirleniyordu" ifadelerini kullandı. Kendisinin ve ailesinin ölüm tehditleri aldığını aktaran Fauci, "Beni en çok üzen eşimin ve ailemin buna maruz kalmasıydı" dedi ve şöyle devam etti: 

"Çocuklarımın nerede çalıştıklarını, nerede yaşadıklarını biliyorlardı. Ölüm tehditleri doğrudan çocuklarımın evine geliyordu."

'İSTİFA EDERSEM BİR BOŞLUK OLUŞACAĞINI DÜŞÜNDÜM'

Bu süreçte istifa etmeyi düşünmediğini söyleyen Fauci, "İstifa edersem bir boşluk oluşacağını düşündüm. Birilerinin gerçeği söylemeye cesaret etmesi gerekiyordu" dedi. Trump'ın başkanlığında kendisini 'piknikteki kokarca' gibi hissettiğini aktaran Fauci, "Görevde kalmamın ülke için daha iyi olacağını hissettim" ifadelerini kullandı. 


PAYLAŞ