'Atatürk’ten ve cumhuriyetçilerden özür diliyorum'

Cumhuriyet ve Danıştay saldırısının sanığı Osman Yıldırım, Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu'na "Atatürk ve cumhuriyetçilerden özür diliyorum" yazılı faks gönderdi.

Y HARFİNİN HİKAYESİ

Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu, Cumhuriyet gazetesi ve Danıştay saldırısının sanığı Osman Yıldırım’ın kendisine gönderdiği faksı Cumhuriyet'teki köşesinde paylaştı.

“Cumhuriyet: Y’nin üstünde şarapnel var” başlığıyla yayımlanan yazıda Terkoğlu şöyle yazdı: “Önceki gün, Ergenekon kumpas davasının sanıklarından birinin öldürülmesiyle bir kez daha hatırlandı. Cumhuriyet gazetesi dincilerin kışkırttığı, FETÖ’nün yönettiği militanlar tarafından defalarca saldırıya uğradı. 5, 10, 11 Mayıs 2006 tarihlerinde gazete binası kumpasçı Osman Yıldırım’ın da aralarında olduğu ekip tarafından üç kez bombalandı. 29 Mart 2008 günü gazete binası molotoflandı. Gazete tehdit edildi, kurşunlandı. Yetmedi, Cumhuriyet kendisine yapılan saldırıların faili yapıldı. Bir gece sabaha karşı evinden alınan İlhan Selçuk, Ergenekon kumpasında sanık oldu. Ömrü, davanın sonunu görmeye yetmedi.

İlginç, ‘y’ harfinin üzerindeki izi gazetenin eskilerine sordum. Hangi saldırıdan olduğunu kimse hatırlamıyordu. O döneme tanıklık eden güvenlik görevlisine göre, bombalardan birinin marifetiydi.

OSMAN YILDIRIM’IN MESAJI

Eve döndüm. Zarfları açtım. Bir tanesi farklıydı. ‘Görüldü’ damgalı, Edirne F Tipi Cezaevinden gelen bir fakstı. Gönderen kısmında ‘Osman Yıldırım’ yazıyordu. Yani Cumhuriyet’e bombaları atan, ardından Danıştaya saldırarak Türkiye’yi karanlığa boğan kişi. Yazdıkları 5 kelimeden ibaretti:

“Atatürk’ten ve cumhuriyetçilerden özür diliyorum.”

Belli ki yıllar önce FETÖ’cü savcıların ‘Osman’ım’ diyerek kullandığı Osman Yıldırım, bugün konuşmak istiyordu.”


PAYLAŞ