Davutoğlu: AK Parti bugün fiilen kapatılmıştır

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Dünya’da kendi kendisine kayyım atayan ilk iktidar partisi AK Parti olmuştur. Kayyımın keyfi yerinde, her gün talimatlar yağdırıyor. Arada bir hesap vermeye gidiyor. Buradan AK Partili kardeşlerime açıkça sesleniyorum, AK Parti bu kayyım düzeniyle devam ederse sonunda bir AK Parti kalmayacak. Zaten 2002’deki AK Parti’den eser kalmamıştır. 2002’nin AK Partisi, bugün olsa, Bahçeli 'kapatalım' der Erdoğan gayri milli ve terörist ilan eder. Böyle demiyorlarsa bir tek sebepten dolayıdır: Çünkü bugün fiilen AK Parti kapatılmıştır" dedi.

 

Davutoğlu parti genel merkezinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenen Davutoğlu “Erdoğan bir yol ayrımındadır. Ya kendisini ülkenin, devletin ve AK Parti’nin ev sahibi ve efendisi gören bu bölücü ve kindar akla iktidarın anahtarını teslim edecektir ya da Türkiye’nin tekrar bir hukuk devleti ve demokrasi olması için adım atacaktır” dedi.

'KAFAYI KAPATMAYA TAKMIŞLAR'

MHP'nin 'HDP kapatılsın' çağrısı hakkında konuşan Davutoğlu şunları söyledi:

Kafayı kapatmaya takmışlar. Ancak buna biz şaşırmıyoruz. Çünkü, kendilerine yüzde elli oyla teslim ettiğimiz iktidarı götürüp Türkiye’nin yarısında olmayan bir kayyıma teslim etmenin sonucudur bu. Dünya’da kendi kendisine kayyım atayan ilk iktidar partisi AK Parti olmuştur. Kayyımın keyfi yerinde, her gün talimatlar yağdırıyor. Arada bir hesap vermeye gidiyor. Buradan AK Partili kardeşlerime açıkça sesleniyorum, AK Parti bu kayyım düzeniyle devam ederse sonunda bir AK Parti kalmayacak. Zaten 2002’deki AK Parti’den eser kalmamıştır. 2002’nin AK Partisi, bugün olsa, Bahçeli kapatalım der Erdoğan gayri milli ve terörist ilan eder. Böyle demiyorlarsa bir tek sebepten dolayıdır: Çünkü bugün fiilen AK Parti kapatılmıştır. Bugün AK Parti tabelası yazan partinin 2002’deki AK Parti ile zerre alakası yoktur.

'YARGITAY ATAMA İSTASYONU OLDU'

İrfan Fidan'ın AYM'ye seçilmesine değinen Davutoğlu, "Adalet alanında, yerleşik kurallar ve gelenekler bypass edilerek Yargıtay üyeliğine atanan Cumhuriyet Başsavcısı bu kurumda herhangi bir hizmette bulunmadan Anayasa Mahkemesine de atanmış ve yargı sisteminin ana kurumu olan Yargıtay bir atama istasyonu haline dönüştürülmüştür." diye konuştu.

'SUÇ ORTAKLIĞI'

Davutoğlu "Bahçeli ve Perinçek AK Parti ve Erdoğan’ı ‘suç ortaklığına’ davet etmektedir. Erdoğan ve AK Parti bir yol ayrımındadır. Eğer bu suç ortaklığını kabul ederlerse bu eski Türkiye artıkları ilk fırsatını buldukları anda en büyük darbeyi Erdoğan’a vuracaklarından emin olabilirsiniz." dedi.

TWİTTER'DAN LAF SOKASINIZ DİYE Mİ ATANDINIZ BAKANLIĞA?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasındaki polemiğe ilişkin konuşan Davutoğlu, "Siz bakanlık yapmak yerine twitter’dan birbirinize laf sokasınız diye mi atandınız o makamlara! Bir İçişleri bir gün tweet atar açıkça kendisine imtiyaz ister, diğer gün başka bir tweet atar kendisini polis, savcı ve yetmez hakim yerine koyup ahkam keser. Beyler, kendinize gelin kendinize. Tamam anladık ağır bir cehalet ve ciddiyetsizlik içerisindesiniz. Ne çapınız ne ahlakınız ne de liyakatiniz o makamları taşımıyor. Ama bu ülkeyi ateş yerine çevirmenize müsaade edilemez, etmeyeceğiz." dedi.

'TERCİH İMKANI KALMAMIŞTIR'

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Sn. Erdoğan bir yol ayrımındadır. Ya kendisini ülkenin, devletin ve AK Parti’nin ev sahibi ve efendisi gören bu bölücü ve kindar akla iktidarın anahtarını teslim edecektir ya da Türkiye’nin tekrar bir hukuk devleti ve demokrasi olması için adım atacaktır. Bir gün reform çağrısı yapıp ertesi gün gazetecilere ve siyasilere yapılan silahlı saldırılara sessiz kalarak bu iş yürümez. Bugün itibariyle başka bir tercih imkanı kalmamıştır"


PAYLAŞ