Süleyman Soylu’ya hakaret eden kişinin 2 yıl 4 ay hapsi istendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan kişi hakkında iddianame düzenlendi. İddianameye göre, şüpheli hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında Twitter'da hakaret içerikli yorum yazdığı gerekçesiyle E.E. hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturma kapsamında E.E. hakkında "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesine küfreden bir kişinin adli kontrolle serbest bırakılmasına Twitter'dan yaptığı ' “Bakan olsam ne yazar” paylaşımıyla tepki göstermişti. Soylu "Tweetimle yeniden alınırsa da provakasyon sayacağım" demişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Soylu'nun paylaşımının ardından yaptığı açıklamada "Türkiye bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Soylu ile Gül arasındaki polemik sürerken, bu sırada Soylu’ya hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alıp serbest kalan Erdal E., AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten yeniden gözaltına alındı. 

İddianame, Bakırköy 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda annesi ile olan fotoğrafı altında küfür eden şahsın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına tepki göstermişti.

Soylu, "45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım, Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım" demişti.

E.E., yine sosyal medya üzerinden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanı'na Hakaret" suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

AA


PAYLAŞ