HBO Max, 'Harry Potter' dizisi için hazırlıklara başladı

Yeni dijital platformu HBO Max‘i kullanıcılar için daha cazip bir platform hâline getirmek için önemli yatırımlar yapmaya devam eden WarnerMedia, bu yolda elindeki önemli franchise‘ları değerlendirmenin yollarını arıyor. Hâlihazırda DC ve Game of Thrones gibi franchise‘larla ilişkili yeni projeler hazırlayan stüdyo, şimdi de Harry Potter evrenine yöneliyor.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre HBO Max, live-action bir Harry Potter dizisi için hazırlıklara başladı. Stüdyonun bu evrende geçecek ilk live-action dizi için senaristlerle görüştüğü, ortaya bir Harry Potter dizisi çıkarmanın yollarını aradığı belirtiliyor. Hatırlayacağınız gibi kısa süre önce de Game of Thrones evreniyle ilgili benzer haberler ortaya çıkmış, stüdyonun senaristlerle görüşerek bu evrende geçecek dizi fikirlerini dinlediği belirtilmişti. Üst üste gelen bu haberler, WarnerMedia elinde franchise‘ları HBO Max için kullanmak için somut adımlar atmaya başladığını gösteriyor.

HARRY POTTER DİZİSİ İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLANDI

-

HBO Max ve WarnerMedia şimdilik böyle bir projenin varlığını reddediyor olsa da, The Hollywood Reporter gibi güvenilir bir kaynağın stüdyonun bu açıklamasını özellikle belirttiği hâlde bu haberi paylaşması, bu duyumu güvenilir kaynaklardan aldıklarını düşündürüyor.

Henüz ortada somut bir proje olmadığı için, nasıl bir dizi ortaya çıkabileceğini görmek için ilk görüşmeler yapıldığı için olası bir dizinin neyi konu alacağını bilmek mümkün değil. Ancak bunun Harry Potter kitaplarının doğrudan bir uyarlaması olmayacağını varsayabiliriz. Bu noktada, Warner Media.’nın Harry Potter büyülü evreninde geçen ve bu evrenin farklı köşelerinden ya da dönemlerinden hikâyeler anlatan bir dizi hazırlayacağı tahmin ediliyor.

Harry Potter dizisine dair akıllardaki en önemli sorulardan biri ise J.K. Rowling’in bu projede nasıl bir rol üstleneceği. Rowling’in WarnerMedia ile olan anlaşması, stüdyonun yazarın izni olmadan bu evrende geçen film veya diziler hazırlamasına izin vermiyor. Nitekim Harry Potter evreninde geçen Fantastic Beasts filmlerinin başında da Rowling bulunuyor. Bu filmlerin senaryolarını da kendisi kaleme alıyor. Bu da Harry Potter evreninde geçecek bir dizinin hayata geçirilmesi için Rowling’in mutlaka işin içinde olması gerektiği anlamına geliyor. Ancak yazarın son dönemde transfobik açıklamalarıyla gündeme gelmesi ve pek çok kişi nezdinde saygınlığını yitirmiş olması Rowling’in parçası olduğu bir dizinin nasıl karşılanacağı konusunda soru işaretleri doğuruyor.


PAYLAŞ