İsveç, Pfizer ödemelerini durdurdu

İsveç Sağlık Ajansı, Pfizer'in koronavirüse karşı geliştirdiği aşıların saklandığı şişelerden çıkan doz miktarıyla ilgili açıklama talep etti. Sağlık Ajansı Başkanı Anders Tegnell, "Bu konu netlik kazanana kadar faturalama işlemleri durduruldu" ifadelerini kullandı.

'BU KONU NETLİK KAZANANA KADAR FATURALAMA İŞLEMİ DURDURULDU'

İsveç Sağlık Ajansı, korona virüsüne karşı aşı geliştiren Pfizer'den 'doz miktarı konusunda açıklama' talep ederek ödemelerin durdurulacağını açıkladı. Aşı şişelerinden çıkan doz miktarıyla ilgili açıklama gelmeden ödemenin yapılmayacağını duyuran İsveç Sağlık Ajansı Başkanı Anders Tegnell, "Bu konu netlik kazanana kadar faturalama işlemleri durduruldu" dedi.

'BU KABUL EDİLEMEZ'

İsveç'te yayınlanan Dagens Nyhete gazetesine konuşan kurumun başkanı Tegnell, Avrupa Komisyonu'nun Pfizer ile 'her şişeden kaç doz aşı çıktığına dair bir anlaşma sağlaması' gerektiğini ifade etti. Aşı şişelerinin üzerinde beş doz aşı içerdikleri yazarken, aslında şişelerden altı doz çıkarılabildiği açıklamalarına tepki gösteren, ülkenin aşı programı sorumlusu Richard Bergstrom ise, "Bu kabul edilemez. Bir ülke şişeden yalnızca beş doz çıkarabiliyorsa, diğer ülkelere kıyasla aynı paraya daha az doz satın almış oluyor" açıklamasını yaptı. Ocak ayı başında Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının bir şişesinden 'özel bir şırıngayla beş doz yerine altı doz çıkarılabileceğini' açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl aralık ayında ise ABD'de şişelerden çıkan doz miktarı ile şişedeki etiketin yönlendirmeleri arasındaki uyuşmazlık nedeniyle her altı dozdan birinin 'çöpe gittiği' kaydedilmişti. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), aşıların hastanelere gönderildiği küçük şişelerden çıkan 'ekstra' dozun çöpe atılmaması ve kullanılabileceği yönünde açıklama yapmıştı.


PAYLAŞ