2 yıldır ücretleri ödenmeyen Kayı İnşaat işçileri eylemde

Fotoğraf: Evrensel

TÜKENMEZ HABER - Kayı İnşaat işçilerinin, 2 yıldır ödenmeyen maaşları için İnşaat Emekçileri Sendikası'yla birlikte başlattıkları eylem 12 gündür devam ediyor. 

Tükenmez Haber'e konuşan Kayı İnşaat işçisi Murat Toksöz, "Cezayir'de çalıştık, bir yıllık maaşımız orada gasp edildi, ödenmedi. Bu süreçte arabulucu avukat girdi devreye. Arabuluculuk anlaşma belgeleri imzalandı. Fakat herhangi bir taksitin ödemesi yapılmadı" dedi.

Şirketin konkordato ilan ettiğini söyleyen Toksöz, sözlerine şöyle devam etti:

"Devlet bakanlarıyla biz daha önce de görüşüyorduk. Devlet bakanları, 'Biz bu süreci takip ediyoruz' demişti. Bekledik, sabrettik ama herhalde bizi ciddiye almadılar. Biz de Türkiye'nin dört bir yanından geldik, mücadelemizi vermeye başladık. 12 gündür İstanbul'dayız. İşçilerin hakları ödenene kadar mücadelemize devam edeceğiz."

NE OLMUŞTU?

Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşları ödenmedi. 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz’dan alacaklarını istedi. Ancak Yılmaz, 2 yıla yakın süredir 'ödeyeceğim' dediği ücretleri ödemedi.

İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hakedişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak sözler tutulmadı. Anlaşmalar çöpe atıldı. İşçiler dava açtı. Yüzlerce kez patronla görüşen işçiler, işverenin 'en yakın zamanda ödeyeceğim' diyerek kendilerini sürekli oyaladığını belirtiyor..

Kayı İnşaat, işçilerin maaşını ödemezken, para kazanmaya devam etti. Öyle ki Kayı İnşaat 2007 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine giriyor ve bununla övünüyor.

Kayı Holding’in bünyesinde sadece inşaat firması bulunmuyor. Holding, enerji ve medikal alanlarında da faaliyet gösteriyor.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR