Doku'nun gizli bilgileri paylaşan Yücel duruşmaya katılmadı

Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku soruşturmasının baş şüphelisi Zaynal Abarakov’un polislikten ihraç edilen üvey babası Engin Yücel yargılandığı mahkemenin duruşmasına katılmadı.

Dersim’de 5 Ocak 2020’de kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun baş şüphelisi Zaynal Abarakov’un üvey babası polis Engin Yücel, ‘gizli kalması gereken bilgileri ifşa ettiği’ gerekçesiyle hakkında başlatılan idari soruşturma sonucu 21 Ocak’ta meslekten ihraç edildi.

Yücel hakkında bu sebeple açılan davanın ilk duruşması Tunceli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya katılmak isteyen kadınlar, valiliğin pandemi gerekçesiyle bugün duruşması olmayanlar için getirdiği adliyeye giriş yasağı nedeniyle içeri alınmadı.

Sanık Engin Yücel’in katılmadığı duruşmaya, Doku’nun ablası Aygül Doku, babası Halit Doku ve aile avukatları Ali Çimen katıldı.

Hakim, Engin Yücel’in ifadesi alınmadığı için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Duruşma sonrası Avukat Ali Çimen, Öğretmenevi önünde açıklama yaptı.

Çimen, Engin Yücel’in Twitter üzerinden Gülistan Doku’nun ‘intihara meyilli olduğu’na yönelik bazı evrakları paylaştığını söyledi.

Yücel’in bu evrakı kamu görevlisi sıfatıyla ele geçirdiğini belirten Çimen, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz asayiş şubede çalışıyordu, onun evrakını paylaşmıştı. Buna ilişkin bir yargılama yapıldı. Diğer yandan kardeşinin dosyasını takip etmesinden rahatsız olan şüpheliler, Aygül Doku’yu sık sık tehdit ediyorlar. Buradaki asıl amaç faillerin Aygül Doku’nun bu soruşturma dosyasını takip etmemesini sağlamaktı. Yine soruşturma dosyasını ‘insan öldürülme şeklinde düşünülmemesi için’ Gülistan Doku’yu da intihara meyilli biri olarak gösterdi. Buna ilişkin bugün bir yargılama yapıldı. Zaten kendisi duruşmaya katılmadı.

Bizim şöyle bir talebimiz oldu. Bu iki suçun (gizli bilgileri açıklama ve tehdit), asıl ana dosyayla bağlantılı olduğunu söyledik. Gülistan Doku’nun ana dava soruşturma dosyasını, dosyamız içerisine alınmasını talep ettik. Bunu mahkeme kabul etti. Bizim talebimiz, incelemeden sonra dosyaların birleştirilmesine yönelik olacak.”

İFADESİ TALİMATLA ALINACAK

Engin Yücel’in SEGBİS üzerinden hazır edilebileceğini ancak bunun yapılmadığını belirten Çimen, “Aslında kendisi burada direkt hazır edilseydi, belli başlı sorularımız olacaktı. Çapraz sorgusunu yapma imkanımız olacaktı. Talimat üzerinden ifadesini verecek. Bu talimat cevabı geldikten sonra artık dosyamız da karara çıkacaktır” dedi.

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ise Yücel’in basına sızdırdığı “sözde intihar mektubu” ve yine Sarısaltuk viyadüğü üzerinde yere çömelmiş, bir kadın görüntüsünün servis edilmesiyle, Doku’nun intihar ettiği algısı yaratıldığını söyledi.

Ailesinin göstermesi sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraftaki kişinin Gülistan’a benzetmediğini söylediğini hatırlatan abla Doku, “O çok önemli bir detaydı. Şu ana kadar hiçbir yetkili bize bunu demedi. Bu şu demek oluyor. Gülistan aslında o köprüye gitmedi. Bir cinayete kurban gitti. Yaşasa bir yerden çıkacaktı” diye konuştu.

Gazete Karınca


PAYLAŞ