Mustafa Sarıgül’den Mardin'de barış mesajı

Fotoğraf: Independent Türkçe / Veysi Polat

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Mardin'de barış mesajı verdi. Mardin ziyareti esnasında Sarıgül'e büyük ilgi gösterildi.

Konuşmasında hükümeti ve muhalefeti eleştiren Sarıgül, partisine yönelik "aynı dili tekrarlıyorlar, bunlar da yeni bir şey yok" söylemleri eleştirdi.

Eski Başbakanlar Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel'in siyasetini örnek aldığını ifade eden Sarıgül, "Bu eleştiriyi yapanların hepsi entel geçinenler, belli bir makama geldikten sonra insanlara tepeden bakanlar. İktidarın ve muhalefetin yarattığı bir korku imparatorluğu var. Biz Türkiye'nin en büyük düşmanının korku olduğunu söylüyoruz. Biz bu korkuları ezip geçeceğiz. Korkma fikrini söyle, korkma tepkini göster diyoruz" dedi.

sarıgül (4).JPG

 

Independent Türkçe’den Veysi Polat’ın haberine göre, Mardin'e henüz genç yaşta geldiğini ve o dönem işsiz olduğunu anlatan Mustafa Sarıgül, "İstanbul'dan tam 30 saatte Mardin'e gelmiştim. Bu dağlara, taşlara ‘Halkçı Ecevit', ‘Bağımsız, özgür, demokratik Türkiye' yazılarını yazdık. O dönemin koşulları zordu. Ama zorlu süreçte bize sahip çıkan Sayın Ahmet Türk'e buradan teşekkür ediyorum" diye konuştu. Sarıgül'ün bu konuşması salondan büyük alkış aldı.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'ün uzun konuşmasında dikkat çeken başlıklardan biri bölgedeki yoksulluk ve barış kelimeleri oldu. "Millet iradesi en büyük güçtür. Buna saygı gösterilmesi gerekir" diyen Sarıgül, isim vermeden kayyumlara karşı olduklarını ima etti.

İşte Sarıgül'ün konuşmasından önemli bölümler:

"Biz Ankara'ya hiç kimsenin sofrasından pay almaya gitmiyoruz. Biz, ülkemizin tüm insanlarına bereketli bir vatan sofrası, demokrasi sofrası kurmaya gidiyoruz.TDP, bu milletin inancıdır, tarihidir, kimliğidir. Amacımız bütün milletimizdir, görüşü ne olursa olsun ilkelerimizi, davamızı herkese anlatmalıyız.

Mardin'de muhteşem kültür mozaikleri var. Mardin, bu anlamda bütün ulusumuza örnek olmalıdır. Hiçbir kültür, diğer kültür mozaiklerinin önüne engel koymamalıdır.

TDP, herkesi barışa, özgürlüğe, demokrasiye davet ediyor. Ülkemizde yaşayan herkesin diline, özgürlüklerine, dinine, tüm insan haklarına sahip olduğu, onuru ile yaşadığı, gerçek bir demokraside unutmayalım, çözülemeyecek sorun yoktur.

TDP, sorunları kardeşlik hukuku içersinde çözmeye geliyor. Sevgili kardeşlerim, buraya gelen siyasiler oy için gelmiş. Ben Mardin'e oy toplamaya değil, TDP olarak sevgi ve güven toplamaya geldim. Ülkemizi içeride ve dışarıda sorunsuz barış içinde, kardeşlik hukukuyla yönetmek ana prensibimizdir. Ülkemizde yaşanan öfkeyi, nefreti bitirmeye sevgi dilini, hoşgörü kenti Mardin'den  bütün ulusumuza anlatmaya geldim. Çünkü sevginin herhangi bir bedeli yoktur. Türkiye'nin en zengin madeni barıştır. En büyük ekonomisi barıştır! Ülkemizi barışa barışa kalkındıracağız. Bu topraklarda savaş için değil barış için ölelim."


PAYLAŞ